Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dieta uboga w metioninę sprzyja powstawaniu nowych naczyń w mięśniach szkieletowych

Rekomendowane odpowiedzi

Dieta uboga w metioninę wyzwala u myszy powstawanie nowych naczyń (angiogenezę) w mięśniach szkieletowych. Ustalenia naukowców ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Harvarda wyjaśniają, przynajmniej częściowo, rezultaty wcześniejszych badań, z których wynikało, że dieta zawierająca niewiele tego aminokwasu wydłuża życie i okres życia, w którym jest się zdrowym. Wszystko wydaje się sprowadzać do poprawy funkcji naczyń.

Korzyści wynikające z ograniczenia u gryzoni metioniny są fascynujące, bo przypominają te związane z ograniczeniem liczby kalorii. Tutaj nie ma jednak wymuszonego zmniejszenia spożycia pokarmów - podkreśla prof. James Mitchell.

Poprzednie badania zespołu Mitchella pokazały, że metionionowa dieta eliminacyjna zwiększa produkcję siarkowodoru. Gaz ten spełnia w komórkach/organizmie wiele różnych funkcji, m.in. sprzyja wzrostowi nowych naczyń z komórek śródbłonka.

Mając to wszystko na uwadze, Amerykanie postanowili sprawdzić, czy istnieje bezpośredni związek między metioninową dietą eliminacyjną i angiogenezą.

Podczas eksperymentów myszom podawano karmę ubogą w metioninę i całkowicie pozbawioną drugiego aminokwasu zawierającego siarkę - cysteiny. Po 2 miesiącach okazało się, że u gryzoni tych zwiększyła się liczba naczyń włosowatych w mięśniach szkieletowych (porównań dokonywano do zwierząt z grupy kontrolnej).

Autorzy publikacji z pisma Cell wyjaśniają, że angiogeneza jest wyzwalana przez niedotlenienie (hipoksję). Dochodzi do niej podczas zablokowania naczynia albo podczas intensywnych ćwiczeń. Dieta uboga w metioninę wyzwalała jednak wzrost naczyń w warunkach normalnej zawartości tlenu, co sugeruje, że w grę wchodzi szlak, który reaguje na niedobór aminokwasów, a nie tlenu.

Na dalszych etapach badań wykazano, że do angiogenezy uruchamianej przez ograniczenie metioniny potrzebne są czynnik transkrypcyjny ATF4 i kinaza GCN2.

Amerykanie zaznaczają, że zdobytą wiedzę można będzie wykorzystać na kilka sposobów, np. do wzmagania angiogenezy w przebiegu starzenia czy chorób naczyniowych. Z drugiej strony można też będzie próbować hamować powstawanie naczyń zasilających nowotwór.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super. Tyle że (na szybko z wiki): metionina - "Należy do aminokwasów niezbędnych dla człowieka (nie może być syntetyzowany w organizmie człowieka i musi być dostarczany z pożywieniem)."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...