Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Depresyjne przeciwności

Rekomendowane odpowiedzi

U kobiet i mężczyzn z ciężkim zaburzeniem depresyjnym (ang. major depressive disorder, MDD) występują przeciwne zmiany ekspresji tych samych genów.

Wyniki wskazują więc na unikatową patologię i sugerują, że kobiety i mężczyźni mogą potrzebować różnych metod leczenia depresji.

Ten ważny artykuł unaocznia rozbieżny mechanizm molekularny przyczyniający się do depresji u kobiet i mężczyzn. Zadaje to kłam założeniu, że podobna diagnoza u różnych osób ma to samo podłoże biologiczne - podkreśla doktor John Krystal, wydawca Biological Psychiatry.

Choć naukowcy analizują mózgi chorych na depresję od dziesięcioleci, wiele badań obejmowało wyłącznie mężczyzn - dodaje dr Marianne Seney z Uniwersytetu w Pittsburghu. Działo się tak, mimo że MDD diagnozuje się u kobiet 2-krotnie częściej, a nasilenie choroby jest u nich niejednokrotnie większe niż u mężczyzn.

W metaanalizie uwzględniono 8 opublikowanych zestawów danych (4 dotyczyły kobiet, a 4 mężczyzn). Zespół dr Etienne Sibille z Centrum Uzależnień i Zdrowia Psychicznego (CAMH) w Toronto analizował poziom ekspresji genów w pośmiertnej tkance mózgu 50 osób z MDD (26 mężczyzn i 24 kobiet). Porównań dokonywano do równolicznej grupy kontrolnej zdrowych ludzi.

Większość genów o zmienionej ekspresji występowała albo wyłącznie u kobiet, albo u mężczyzn. W przypadku genów, których ekspresja była zmieniona i u pań, i panów, u poszczególnych płci zmiany zachodziły jednak w przeciwnych kierunkach. O ile u kobiet stwierdzono np. zwiększoną ekspresję genów wpływających na funkcje synaps, o tyle u mężczyzn ich ekspresja była zmniejszona. Autorzy publikacji z pisma Biological Psychiatry zauważyli też, że u kobiet następowały spadki ekspresji genów wpływających na układ odpornościowy, a u mężczyzn wzrosty.

Identyczne wyniki uzyskano, wykorzystując te same metody do innych grup badanych.

Naukowcy analizowali 3 regiony mózgu regulujące nastrój i działające wadliwie w MDD: przedni  zakręt obręczy (ang. anterior cingulate cortex, ACC), ciało migdałowate i grzbietowo-boczną korę przedczołową (ang. dorsolateral prefrontal cortex). Okazało się, że przeciwne zmiany były specyficzne dla obszarów; jeśli więc kobiety miały zwiększoną ekspresję pewnego genu w jednym obszarze i zmniejszoną w drugim, u mężczyzn wyglądało to dokładnie na odwrót.

Ponieważ zmiany badano post mortem, nie wiadomo, jak przeciwne sygnatury molekularne wpływają na MDD u obu płci. Tak czy siak wygląda jednak na to, że patologia dużej depresji jest specyficzna dla płci.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...