Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Chińska stacja kosmiczna spadnie na Ziemię

Recommended Posts

Eksperci ostrzegają, że w ciągu kilku najbliższych tygodni na Ziemię spadną pozostałości po chińskiej stacji kosmicznej Tiangong-1. Nieużywana stacja została wystrzelona na orbitę 30 września 2011 roku i była bardzo ważnym krokiem na drodze Chin do wybudowania własnej stałej stacji kosmicznej. We wrześniu 2016 roku Chińczycy potwierdzili, że stracili kontrolę nad stacją i że spadnie ona na Ziemię pod koniec roku 2017. Tak się jednak nie stało.

Najnowsze dane mówią, że Tiangong-1 wejdzie w atmosferę Ziemi do końca kwietnia bieżącego roku. Większość z 8,5-tonowej konstrukcji spłonie w atmosferze, jednak na powierzchnię planety może opaść deszcz szczątków. Na razie jego precyzyjnej lokalizacji nie można ocenić. Specjaliści mówią, że pozostałości stacji spadną pomiędzy 43 stopniem szerokości północnej, a 43 stopniem szerokości południowej. To pas rozciągający się od środkowych części USA po południe Australii. Polska znajduje się poza tym obszarem.

Jonathan McDowell, astrofizyk z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics mówi, że dopiero na około tydzień przed wejściem stacji w atmosferę będzie można z większą dokładnością określić miejsce, w którym spadną szczątki. Ryzyko, że konkretna osoba zostanie trafiona szczątkami Tiangong-1 jest około miliona razy mniejsze, niż szansa na wygranie w loterii Powerball. W dotychczasowej historii lotów kosmicznych nikt nigdy nie został zraniony przez ponowne wejście w atmosferę odpadków kosmicznych. Tylko raz zdarzyło się, że ktoś został takimi szczątkami uderzony, na szczęście osoba ta nie odniosła obrażeń, mówi McDowell.

Osobą, której się to przydarzyło jest Lottie Williams. W styczniu 1997 roku podczas spaceru w parku w mieście Tulsa w Oklahomie kobietę uderzył fragment osłony zbiornika paliwa rakiety Delta II, która została wystrzelona rok wcześniej, a w noc przed wypadkiem weszła w atmosferę.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciekawe czy ktoś zostanie trafiony deską klozetową z tej stacji ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...