Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nanozymy przyszłością leczenia chorób zapalnych?

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Uniwersytetu Nankińskiego zbadali nanomateriały (nanozymy), które skutecznie naśladują aktywność enzymów kontrolujących stężenia reaktywnych form tlenu (RFT). Chińczycy mają nadzieję, że w ten sposób uda się opracować nową klasę środków przeciwzapalnych.

Dysregulacja RFT wiąże się z wieloma chorobami zapalnymi, w tym z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy nowotworami. Organizmy wyewoluowały więc różne enzymy przeciwzapalne, które kontrolują poziom RFT i chronią tkanki przed uszkodzeniami. Naturalne enzymy degradujące cząsteczki RFT są jednak wrażliwe na warunki środowiskowe i trudno je produkować na skalę masową.

By rozwiązać te problemy, opracowano m.in. nanozymy, a więc katalityczne nanomateriały o aktywności różnych enzymów. Wykazano np., że nanocząstki tlenku ceru(IV) wykazują właściwości dysmutazy ponadtlenkowej (ang. superoxide dismutase, SOD). Dzieje się tak dzięki mieszanej walencyjności; układ zawiera bowiem atomy ceru o różnych stopniach utlenienia: Ce3+ i Ce4+.

Badania wykazały, że naturalna Mn SOD sprawdza się lepiej niż Cu/Zn SOD oraz Fe SOD, co sugeruje, że podobnie powinno być także z nanozymami manganu. Mimo sporego potencjału w publikacjach naukowych wspominano o niewielu takich nanozymach. Co więcej, żadnego nie przebadano in vivo pod kątem stanu zapalnego.

By uzupełnić tę lukę w wiedzy, Chińczycy uzyskali nanozymy Mn3O4 o aktywności wielu enzymów (nie tylko SOD, ale i katalazy oraz enzymu wymiatającego rodniki hydroksylowe). W ten sposób eliminowano anionorodniki ponadtlenkowe, nadtlenek wodoru i rodniki hydroksylowe.

Autorzy publikacji z pisma Chemical Science wykazali także, że nanozymy Mn3O4 sprawowały się lepiej niż nanozymy tlenku ceru(IV). Co istotne, usuwały one RFT nie tylko w warunkach in vitro. Za ich pomocą udało się bowiem zabezpieczyć myszy przed zapaleniem ucha wywołanym RFT.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...