Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kardiolipina poprawia źle poskładane białka

Rekomendowane odpowiedzi

Specjaliści z Uniwersytetu w Guelph odkryli przyczynę obumierania neuronów w przebiegu choroby Parkinsona (ChP).

Prof. Scott Ryan zauważył, że glicerolofosfolipid kardiolipina odpowiada za prawidłowe składanie α-synukleiny (ASN), białka regulującego biosyntezę i poziom dopaminy. U pacjentów z chorobą Parkinsona ma ona nieprawidłową konformację i tworzy cytotoksyczne agregaty, tzw. ciała Lewy'ego.

Odkrycie kluczowej roli kardiolipiny w zachowaniu funkcjonalności ASN może pomóc we wskazaniu nowych celów dla terapii parkinsona. Obecnie nie ma leków, które hamowałyby obumieranie neuronów.

W eksperymentach wykorzystano komórki macierzyste pobrane od pacjentów z chorobą Parkinsona. Kanadyjczycy badali, jak neurony próbują sobie radzić z nieprawidłowo złożoną α-synukleiną.

Założyliśmy, że jeśli dowiemy się, jak normalnie komórki składają ASN, będziemy mogli wykorzystać ten proces, by pozbyć się agregatów i spowolnić rozprzestrzenianie się choroby.

Studium wykazało, że α-synukleina wiąże się z mitochondriami, w których rezyduje kardiolipina. Zwykle kardiolipina "wyciąga" synukleinę z toksycznych agregatów i składa ją w prawidłowy, nietoksyczny kształt. U osób z ChP proces ten staje się jednak przeciążony i ostatecznie mitochondria ulegają zniszczeniu. Przez to neurony powoli obumierają.

Mamy nadzieję, że [w przyszłości] uda nam się wyeliminować deficyty lokomotoryczne w modelu zwierzęcym. To [byłby] wielki krok w leczeniu przyczyn ChP.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...