Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Artefakty i grobowiec są. Teraz brakuje tylko mumii

Recommended Posts

Dwadzieścia kilometrów na południe od Kairu (na zachodnim cmentarzu w Gizie) odkryto grobowiec kapłanki bogini Hathor o imieniu Hetpet. Budowla z cegły mułowej ma ok. 4400 lat.

Wiemy, że Hetpet była kimś ważnym i miała silne powiązania z pałacem - powiedział na niedzielnej konferencji prasowej egipski minister starożytności Khaled al-Anani.

Wg archeologów, styl architektoniczny i elementy zdobnicze grobowca są typowe dla V dynastii. Wejście prowadzi do kapliczki w kształcie litery L. Imię Hetpet i jej tytuły wyryto na basenie do oczyszczania.

Na ścianach zachowały się malowidła, na których widnieje Hetpet przyglądająca się scenom polowań i łowienia ryb. Na innych przedstawiono małpę zbierającą owoce i tańczącą przed orkiestrą, a także ludzi wytwarzających galanterię skórzaną czy zajmujących się metalurgią.

Takie sceny to rzadkość. Wcześniej odkryto je tylko w grobowcu Ka-Iber [z Sakkary] z czasów Starego Państwa. Tam jednak małpa tańczyła przed gitarzystą, a nie orkiestrą - wyjaśnia Mostafa al-Waziri, sekretarz generalny Służby Starożytności, który przewodzi misji rozpoczętej w październiku ubiegłego roku.

Anani ma nadzieję, że to nie koniec odkryć na stanowisku, zwłaszcza że w jego okolicach od XIX w. ciągle znajduje się coś nowego. To bardzo obiecujący rejon. Nim odkryliśmy grobowiec Hetpet, usunęliśmy ok. 250-300 metrów sześciennych ziemi - dodaje al-Waziri, który uważa, że Hetpet może mieć na zachodnim cmentarzu jeszcze jeden grobowiec.

O istnieniu Hetpet wiadomo od ponad stu lat. Jest znana z artefaktów, które znaleziono na stanowisku i odesłano do muzeum w Berlinie już w 1909 r. Nadal jednak brakuje jej mumii.

 

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...