Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Szczury wymieniają przysługi jak ludzie

Recommended Posts

Szczury pomagają sobie jak ludzie.

Naukowcy zaobserwowali m.in., że szczury wędrowne (Rattus norvegicus) chętniej iskają osobniki, od których dostały wcześniej jedzenie.

Dr Manon Schweinfurth z University of St Andrews i prof. Michael Taborsky z Uniwersytetu w Bernie podawali w kark szczurów, który jest dla gryzoni trudno dostępnym miejscem, wodę morską (tworzyli w ten sposób sytuację, gdy zwierzęta potrzebowały czyjejś pomocy).

Generalnie szczury mogły się rewanżować, iskając osobnika, od którego dostały jedzenie albo dając jedzenie gryzoniowi, który je iskał.

Okazało się, że szczury częściej drapały osobniki dostarczające jedzenie niż zwierzęta, które nie wyświadczały przysługi. Oprócz tego dawały więcej jedzenia współpracującym "iskaczom".

Odkryliśmy, że szczury handlowały tymi usługami zgodnie z regułami kierującymi zwrotnością: pomagam ci, bo ty pomogłeś mnie - opowiada Schweinfurth. Wyniki wskazują, że handel zwrotny wśród nieczłowiekowatych może być bardziej rozpowszechniony, niż się dotąd wydawało. [bynajmniej] nie jest on ograniczony do gatunków z dużymi mózgami i zaawansowanymi zdolnościami poznawczymi.

Autorzy publikacji z pisma Current Biology przypominają, że wcześniej często uznawano, że zwrotna współpraca jest na tyle wymagająca poznawczo, zwłaszcza jeśli wymienia się różne dobra, że zmniejsza to prawdopodobieństwo jej wystąpienia u nieczłowiekowatych.

Badania obserwacyjne dzikich zwierząt temu przeczyły, ale aż do teraz brakowało danych z badań eksperymentalnych.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...