Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W okolicach Tikal znaleziono dziesiątki tysięcy nieznanych budowli Majów

Rekomendowane odpowiedzi

W gwatemalskiej dżungli w okolicach Tikal, stolicy państwa Majów, odkryto dziesiątki tysięcy nieznanych dotychczas budowli. Tamtejsza populacja musiała liczyć miliony osób więcej, niż dotychczas sądzono.

Mapowanie przeprowadzone z samolotu za pomocą urządzenia LIDAR wykazało istnienie dziesiątków tysięcy domów, piramid, budynków użyteczności publicznej oraz struktur obronnych. Gwatemalscy, amerykańscy i europejscy archeolodzy znaleźli też wielkie pola uprawne i kanały irygacyjne. Najnowsze odkrycie sugeruje, że na nizinach mogło mieszkań nawet 20 milionów Majów, co z kolei oznacza, że produkowano tam żywność na wielką skalę

Zwiad lotniczy i badanie gęstej dżungli za pomocą lasera ujawniły, że w niektórych regionach uprawiano aż 95% dostępnych terenów. Ich rolnictwo było znacznie bardziej intensywne, a więc pozwalało na utrzymanie większej liczby ludności niż sądziliśmy. Uprawiali każdy skrawek gruntu, dodaje Francisco Estrada-Belli z Tulane University. Uczony zauważa, że Majowie osuszyli i wykorzystali pod uprawę część bagien. Od czasu upadku ich państwa tereny te są uznawane na niezdatne do uprawy. O wysokim stopniu zorganizowania społeczeństwa świadczą rozległe struktury obronne, system wałów i rowów oraz rozbudowane kanały irygacyjne. Widzimy tutaj zaangażowanie struktur państwowych, mamy do czynienia z wielkimi kanałami przekierowującymi przepływ wody, zauważa profesor Thomas Garrison z nowojorskiego Ithaca College.

Mapowaniem objęto obszar 2100 kilometrów kwadratowych. Dzięki temu odkryto około 60 000 nieznanych dotychczas struktur, w tym cztery duże centra religijne z placami i piramidami.

Wstępnego odkrycia dokonał profesor Garrison, który dzięki LIDAR-owi zauważył drogę i chciał się bliżej przyjrzeć okolicy. Gdyby nie LIDAR nie wiedziałbym, że ona tam jest, przeszedłbym przez nią. Dżungla tam jest niezwykle gęsta. Uczony dodaje, że w przypadku wielu starożytnych kultur budynki, drogi i pola zostały zniszczone przez kolejne generacje mieszkające w tym samym miejscu. Jednak w przypadku Majów rzecz miała się inaczej. Opuszczone przez nich tereny zostały porośnięte gęstą dżunglą, która z jednej strony ukryła interesujące nas struktury, ale z drugiej – zachowała je.

Wśród znalezionych struktur są m.in. dwa forty. Badania terenowe wykazały już, że wysokość wałów obronnych w jednym z nich wynosiła 9 metrów. Naukowcy przyznają, że oglądając dane z LIDAR poczuli się jak małe naiwne dzieci. W czasie swoich badań wielokrotnie chodzili po tych strukturach i ich nie zauważyli.

To odkrycie stawia na głowie naszą dziedzinę nauki, przyznaje Garrison.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i się okazuje że przetwarzanie wielkich naturalnych połaci terenu w uprawy to nie tylko domena Europejczyków ale i Indian. Tak samo z przeludnieniem.

Edytowane przez thikim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...