Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kość zgody

Recommended Posts

Po 22 latach od pierwotnego odkrycia w prywatnej kolekcji zidentyfikowano 2. znany egzemplarz ichtiozaura Wahlisaurus massarae.

Skamieniałości ichtiozaurów są częste w Wielkiej Brytanii. W ostatnich latach Dean Lomax z Uniwersytetu w Manchesterze zidentyfikował aż 5 nowych gatunków. W 2016 r. paleontolog opisał szkielet znajdujący się w zbiorach New Walk Museum and Art Gallery w Leicester. Dostrzegł w nim parę unikatowych cech, co ostatecznie doprowadziło do nazwania nowego gatunku: W. massarae (w ten sposób Lomax uhonorował 2 swoich mentorów: Billa Wahla i prof. Judy Massare).

Kiedy pojawiła się wiadomość o Wahlisaurusie, trochę się denerwowałem, co powiedzą na to inni paleontolodzy. W końcu nowy gatunek był znany tylko z jednego egzemplarza. [...] Moje analizy sugerowały, że to coś nowego, ale niektórzy mieli zastrzeżenia i twierdzili, że to tylko odmiana istniejącego gatunku.

Kolejny egzemplarz W. massarae znalazł się jednak w zbiorach kolekcjonera skamieniałości Simona Evansa. Lomax zauważył tam niemal kompletną kość kruczą, znalezioną w 1996 r. w kamieniołomie w północnym Somerset. Miała ona takie same cechy jak analogiczna kość W. massarae. Gdy tylko okazało się, jaką jest rzadkością, Evans przekazał ją Bristol Museum and Art Gallery.

Lomax podkreśla, że zdarzenie to bardzo go ucieszyło, bo jeden egzemplarz można nazwać odmianą, jeśli jednak podwoi się liczbę okazów, twoje badanie od razu zyskuje na wiarygodności.

"Nowa" kość pochodzi z granicy trias-jura (z okresu tuż po masowym wymieraniu). Ma ok. 200 mln lat.

Wyniki badania ukazały się w Geological Journal.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...