Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W mleku i wołowinie występują bakterie, które powiązano z reumatoidalnym zapaleniem stawów

Rekomendowane odpowiedzi

Szczepy bakterii występujące w mleku i wołowinie mogą być wyzwalaczem dla reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) u osób z grupy genetycznego ryzyka.

Zespół z College'u Medycyny Uniwersytetu Środkowej Florydy odkrył powiązania między RZS a Mycobacterium avium paratuberculosis (MAP). MAP występują u ok. połowy amerykańskich krów. Bakterie mogą się przenosić na ludzi w wyniku spożycia skażonego mleka, wołowiny i nawożenia upraw krowim obornikiem.

Warto przypomnieć, że wcześniej Saleh Naser odkrył związki między MAP a chorobą Leśniowskiego-Crohna. Ponieważ choroba Leśniowskiego-Crohna i RZS dzielą predyspozycje genetyczne i są często leczone za pomocą tych samych rodzajów leków immunosupresyjnych, naukowcy postanowili sprawdzić, czy MAP wiąże się także z reumatoidalnym zapaleniem stawów.

Mamy 2 choroby zapalne, z których jedna wpływa na przewód pokarmowy, a druga na stawy. Dzielą one wadę genetyczną i są leczone tymi samymi lekami. Czy mają również ten sam wyzwalacz? To właśnie postanowiliśmy sprawdzić - opowiada Naser.

Akademicy zebrali grupę 100 pacjentów. Pobrano od nich próbki. Okazało się, że u 87% pacjentów z RZS występuje mutacja genu PTPN2/22 (ta sama mutacja występuje u pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna); 40% tej grupy to osoby MAP-pozytywne.

Uważamy, że osoby urodzone z mutacją, które są później wystawione na oddziaływanie MAP wskutek spożycia skażonego mleka czy mięsa krów, są bardziej zagrożone rozwojem RZS.

Nie znamy przyczyny reumatoidalnego zapalenia stawów, dlatego jesteśmy podekscytowani, że odkryliśmy ten związek. Przed nami jednak jeszcze dużo pracy. Musimy ustalić, czemu MAP częściej występuje u tych pacjentów: czy bakteria jest obecna ze względu na RZS, czy też raczej stanowi ona przyczynę reumatoidalnego zapalenia stawów. Jeśli znajdziemy odpowiedź na te pytania, będziemy mogli zastosować odpowiednie leczenie - podkreśla Shazia Bég.

Naukowcy prowadzą dalsze badania, które mają zweryfikować wstępne ustalenia. Planują też studium z udziałem ludzi o różnym pochodzeniu geograficznym i etnicznym.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wypadałoby najpierw przebadać te grupy ludzkie, które ze względów religijnych spożywają przede wszystkim wołowinę, a także przede wszystkim mleko i jego pochodne. Są to grupy rozłączne, a zatem zwiększona ilość zachorowań na reumatoidalne zapalenie stawów u obu tych grup, w porównaniu z uśrednioną próbką światową, byłaby dowodem na istnienie koincydencji i zagrożenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie zgodze sie z przedmowca.

artykuł traktuje o wyzwalaniu reakcji chorobowej na skutek kontaktu z grupą bakterii, z niektórymi genami odpowiadającymi za nasilenie tej reakcji.

 

Epigenetyka jest faktem - u społeczeństw żywiących się w dużej mierze mięsem krowim i mlekiem musiało zaistnieć dostosowanie umożliwiające jak najbardziej sprawną pracę organizmu nawet przy "anormalnym" obciążeniu wymienionymi bakteriami.

 

Sprawa jest jak zawsze, nie tak prosta, a diabeł tkwi w szczegółach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...