Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Profil neurochemiczny mózgu zapewnił ludziom przewagę nad innymi naczelnymi

Rekomendowane odpowiedzi

Różnice w chemii mózgu zapewniły ludziom (społeczną) przewagę na innymi naczelnymi.

Próbując zrozumieć dominującą pozycję naszego gatunku, naukowcy od lat badają anatomię mózgu ludzi i innych naczelnych. Wielu z nich zakłada, że odpowiadają za to nie tylko same rozmiary mózgu, bo nasi wcześni przodkowie angażowali się w złożone zachowania jeszcze przed wyewoluowaniem większego mózgu. W grę mogą zatem wchodzić różnice w chemii tego narządu. Jak tłumaczą akademicy, ponieważ neuroprzekaźniki odpowiadają m.in. za kontakty społeczne, mogło to prowadzić do rozwoju lepszych zdolności językowych itp.

By przetestować tę teorię, Amerykanie prowadzili badania na 6 gatunkach: ludziach, makakach, pawianach, szympansach, gorylach i kapucynkach (próbki pozyskano od zwierząt, które umarły w zoo z przyczyn naturalnych). Autorzy publikacji z pisma PNAS skupili się na prążkowiu, które w mózgu odgrywa rolę przekaźnika chemicznego. Uczeni przyglądali się serotoninie, dopaminie i neuropeptydowi Y, które regulują zachowania społeczne i kooperacyjne.

Okazało się, że u człowiekowatych, w tym u ludzi, w jądrach podstawy występuje więcej neuropeptydu Y i serotoniny. Naukowcy zauważyli też, że ludzie mają w prążkowiu więcej dopaminy niż małpy, a z drugiej strony, w porównaniu do szympansów i goryli, cechuje ich niższy poziom acetylocholiny.

Mary Ann Raghanti z Kent State University i inni uważają, że taki profil neurochemiczny w dużym stopniu zwiększa wrażliwość na wskazówki społeczne i sprzyja empatii, altruizmowi czy konformizmowi. Ekipa postuluje, że wczesna forma tego profilu wyłoniła się u hominidów w wyniku doboru naturalnego i poprzedzała albo towarzyszyła rozwojowi wyprostowanej postawy ciała.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...