Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Prawołapne kocice

Rekomendowane odpowiedzi

Kocice o wiele częściej używają prawej łapy niż kocury.

Naukowcy z Queen's University Belfast zebrali grupę 44 wysterylizowanych kotów (20 kotek i 24 kotów). O ile w populacji generalnej nie było preferencji, którą można by porównać do ludzkiej dominacji prawej ręki, o tyle w obrębie płci preferencje łapy były już widoczne.

Dotychczasowe badania preferencji kończyn u zwierząt koncentrowały się na wymuszonych wyzwaniach eksperymentalnych. Studium autorów artykułu z pisma Animal Behaviour prowadzono zaś w naturalnych warunkach domowych.

Właściciele mieli odnotowywać, w jaki sposób ich koty pokonują schody czy przeszkody na swojej drodze i czy śpią na prawym, czy na lewym boku. Przeprowadzano też test, w ramach którego zwierzę musiało sięgnąć po przekąskę schowaną w 3-piętrowym karmidle.

Większość kotów wykazywała preferencję łapy podczas sięgania po pokarm (73%), a także podczas pokonywania schodów (70%) czy przeszkód (66%), przy czym preferencja prawej bądź lewej łapy utrzymywała się w większości zadań. Kocury częściej wybierały lewą łapę, a kocice prawą. Śpiącym kotom było jednak wszystko jedno, na którym boku się położą.

Dr Deborah Well podkreśla, że potrzeba dalszych badań, by ustalić, co odpowiada za różnice "łapności" między płciami, ale wg niej, chodzi o hormony. Wyniki coraz silniej wskazują na różnice w zakresie architektury nerwowej samców i samic.

Well dodaje także, że ustalenie preferencji łap u podopiecznych to coś więcej niż zaspokojenie ciekawości, bo ma ona związek z podatnością na stres. Istnieją wskazówki, że zwierzęta obułapne i preferujące łapę lewą są bardziej płochliwe i wrażliwe na niekorzystne warunki niż osobniki z silniejszą dominacją prawej kończyny. Dopiero co odkryliśmy [na przykład], że lewołapne psy mają bardziej pesymistycznie usposobienie od psów prawołapnych. Dla właściciela znajomość dominacji kończyny może [więc] mieć kluczowe znaczenie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Dr Deborah Well podkreśla, że potrzeba dalszych badań, by ustalić, co odpowiada za różnice "łapności" między płciami, ale wg niej, chodzi o hormony.

 

To jeszcze należałoby zbadać, czy na wyniki ma wpływ to, ze wszystkie koty były wysterylizowane;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...