Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W przeszłości ludzie wcale nie tak rzadko przekraczali czterdziestkę

Rekomendowane odpowiedzi

Archeolog dr Christine Cave z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego opracowała metodę ustalania wieku w momencie zgonu na podstawie stopnia zużycia zębów. Jej badania pozwalają obalić mit, że przed erą współczesnej medycyny ludzie rzadko przekraczali czterdziestkę.

Cave opracowała swoją metodę, analizując zużycie zębów i porównując je z żyjącymi populacjami z porównywalnych kultur. Później badała szczątki kostne z 3 anglosaksońskich cmentarzy (badanych ludzi pochowano w latach 475-625).

Okazało się, dożycie wieku senioralnego nie było wcale takie rzadkie. U ludzi prowadzących tradycyjny tryb życia bez współczesnych leków czy sklepów najczęstszy wiek zgonu wynosi ok. 70 lat. Niesamowite podobieństwa w tym zakresie obserwuje się we wszystkich, niekiedy bardzo różnych, kulturach.

Australijka podkreśla, że mit o niegdysiejszej długości życia ma związek ze metodologią badań. [...] Kiedy określa się wiek dziecka, używa się wskaźników rozwojowych; chodzi np. o wyrżnięcie się zębów czy zrośnięcie kości. Gdy ludzie są dojrzali, coraz trudniej określić ich wiek na podstawie szkieletu i z tego powodu w większości badań najwyższa kategoria wiekowa to po prostu 40 lub 45+. Praktycznie nie różnicuje się więc zdrowego i sprawnego 40-latka i wątłego 95-latka. To bez sensu, jeśli próbuje się badać starszych ludzi.

Dr Cave podkreśla, że jej metoda daje archeologom dokładniejszą wizję przeszłych społeczeństw i życia starszych osób.

W przypadku 3 badanych cmentarzy - Greater Chesterford w Essex, Mill Hill w Kent i Worthy Park w Hampshire - zaobserwowano znaczące różnice w sposobach grzebania starszych mężczyzn i kobiet. Zajmujący wyższe pozycje społeczne mężczyźni byli grzebani z bronią: głównie z włócznią i tarczą, czasem z mieczem. Kobiety chowano z biżuterią: broszami, koralami i szpilkami. Miało to odzwierciedlać ich piękno, co wyjaśnia, czemu większość okazałych pochówków przygotowano dla kobiet, które zmarły młodo.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×