Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Intel ujawni informację o poważnej dziurze w CPU

Rekomendowane odpowiedzi

W najbliższych dniach Intel ma ujawnić informację o poważnej dziurze, która występuje w jego procesorach. Przygotowana łata będzie będzie prawdopodobnie miała wpływ na wydajność CPU Intela.

Pierwsze bliższe informacje na temat dziury ukazały się w jednym z serwisów blogowych. Autor wpisu twierdzi, że luka pozwala na ominięcie mechanizmu ASLR, który ma chronić przeciwko atakami na podsystem pamięci. Swoje informacje opierał na „pilnych zmianach” jakie ostatnio wprowadzono w jądrze Linuksa oraz NT. Wydaje się, że te zmiany to obejścia problemu, a załatanie luki jest możliwe wyłącznie na poziomie sprzętowym.

Od czasu pojawienia się powyższej informacji, do sieci trafiły kolejne przecieki, chociaż nie wiadomo, na ile są one wiarygodne. Mówi się o poważnej dziurze sprzętowej, która pozwala na przeprowadzanie ataków na dostawców chmur. Pojawiły się spekulacje, że dziura pozwala np. wirtualnym maszynom na odczytywanie i zapisywanie danych w innej wirtualnej maszynie.

Spekulacje takie mogą być o tyle uzasadnione, że niektórzy z dostawców chmur poinformowali swoich klientów, iż w najbliższym czasie wprowadzą poprawki bezpieczeństwa. Amazon zapowiedział restart swojej chmury, a Microsoft doradza klientom korzystającym z Azure, by w przyszłym tygodniu zrestartowali swoje maszyny wirtualne.

Pojawiły się też informacje, że po zastosowaniu poprawek wydajność procesorów Intela może spaść nawet o 30 procent. Wydaje się jednak, że będzie to zależne od systemu operacyjnego i zadań wykonywanych przez CPU.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×