Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wyciąg z borówek amerykańskich zwiększa skuteczność radioterapii raka szyjki macicy

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy ze Szkoły Medycyny Uniwersytetu Missouri badali w warunkach in vitro komórki raka szyjki macicy i zauważyli, że połączenie wyciągu z borówek amerykańskich z radioterapią może zwiększyć skuteczność leczenia.

W przypadku niektórych nowotworów, np. zaawansowanego raka szyjki macicy, napromienianie jest dobrą opcją terapeutyczną. Niestety, zawsze dochodzi do pobocznego uszkodzenia tkanek. Opierając się na wcześniejszych badaniach, analizowaliśmy działanie wyciągu z borówek amerykańskich, by sprawdzić, czy może być wykorzystywany jako promieniouczulacz - wyjaśnia dr Yujiang Fang.

Związki promieniouczulające są nietoksyczne i sprawiają, że komórki nowotworowe stają się wrażliwsze na radioterapię. W poprzednim badaniu Fang wykazał, że resweratrol może być stosowany jako promieniouczulacz w leczeniu raka prostaty.

Poza resweratrolem borówki mogą także zawierać flawonoidy. Flawonoidy są zaś związkami o właściwościach przeciwutleniających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

Podczas najnowszego studium Amerykanie posłużyli się ludzkimi liniami raka szyjki macicy. Podzielono je na cztery grupy: 1) na grupę kontrolną, 2) grupę poddawaną wyłącznie radioterapii, 3) grupę poddawaną wyłącznie działaniu ekstraktu z borówek i 4) grupę z terapią łączoną.

By potwierdzić wyniki, nasz zespół posłużył się 3 różnymi miarami. Napromienianie zmniejszyło liczebność komórek rakowych o ok. 20%. W grupie z wyciągiem spadki sięgały 25%. Największy, bo ok. 70% spadek zaobserwowano jednak w grupie napromienianej i traktowanej wyciągiem z borówek.

Ekstrakt ogranicza namnażanie komórek i nakłania je do uruchamiania programu obumierania. Hamuje więc powstawanie nowych komórek i sprzyja ich śmierci - podkreśla Fang.

Kolejnym krokiem ekipy mają być badania na zwierzętach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×