Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W USA ponownie zezwolono na badania nad superniebezpiecznymi patogenami

Rekomendowane odpowiedzi

Stany Zjednoczone zniosły wprowadzony w 2014 roku czasowy zakaz prowadzenia badań, podczas których naukowcy celowo czynią wirusa grypy i inne patogeny bardziej niebezpiecznymi niż są w naturze. Wspomniany zakaz dotyczył finansowana ze środków federalnych tych badań, podczas których patogeny otrzymywały nowe funkcje: stawały się bardziej śmiercionośne czy przenosiły się z większą łatwością.

Na prowadzenie zakazu miały wydarzenia w latach go poprzedzających. Okazało się bowiem, że w jednym z laboratoriów CDC dezaktywowano wąglika niezgodnie z przepisami, w magazynie NIH znaleziono nieprawidłowo przechowywane niebezpieczne substancje oraz wirusa ospy. Po tych wpadkach pojawiły się pytania o bezpieczeństwo laboratoriów.

Innym problemem są obawy o nadawanie patogenom właściwości, które czynią je bardziej niebezpiecznymi. Tego typu prace przynoszą bardzo wiele informacji na temat rozwoju i działania szkodliwych mikroorganizmów, budzą jednak obawy o wykorzystanie ich przez terrorystów. Przed kilku laty informowaliśmy, że rząd USA – po raz pierwszy w historii – poprosił pisma naukowe o ocenzurowanie artykułów, które miały się w nich ukazać. Ostatecznie artykuły ukazały się w formie nieocenzurowanej.
Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia oświadczyły, że tego typu badania są niezwykle cennym źródłem wiedzy, gdyż pomagają zrozumieć ewolucję patogenów i opracować środki zaradcze zanim jeszcze wspomnizne mikroorganizmy staną się niebezpieczne dla zdrowia publicznego.

Wspomniany zakaz zniesiono po tym, jak Departament Zdrowia i Usług dla Ludności opracował nowe przepisy dotyczące prac z niebezpiecznymi patogenami zdolnymi do wywołania epidemii.

Doktor Sam Stanley, przewodniczący National Science Advisory Board for Biosecurity, która opracowała nowe zasady postępowania, mówi, że najbardziej zabójcze patogeny ewoluują samodzielnie. A badania są potrzebne, by zrozumieć na przykład, jak to się stało, że hiszpanka zabiła dziesiątki milionów osób. Największym bioterrorystą jest sama natura, a my musimy być o krok przed nią, stwierdził Stanley.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×