Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wyciąg z miłorzębu wspomaga mózg po udarze

Rekomendowane odpowiedzi

Ekstrakt z miłorzębu dwuklapowego (Ginkgo biloba) może wspomagać regenerację mózgu po udarze.

Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Nankińskiego zebrali grupę 348 pacjentów z 5 szpitali prowincji Jiangsu. Wszyscy maksymalnie do tygodnia wcześniej przeszli udar niedokrwienny. Średnia wieku wynosiła 64 lata.

Chorych wylosowano do grup. Jednej (179) przez pół roku podawano 450 mg wyciągu z miłorzębu i 100 mg aspiryny, a drugiej (169) tylko 100 mg aspiryny. W sumie ze studium odpadło 18 osób.

Wcześniejsze eksperymenty na zwierzętach pokazały, że miłorząb chroni przed obumieraniem neuronów w sytuacji, gdy w mózgu pojawiają się skrzepy. Wg naukowców, zwiększa on przepływ krwi przez tętnice mózgowe.

Autorzy najnowszej publikacji z pisma Stroke & Vascular Neurology wyjaśniają, że formę ochotników określano m.in. za pomocą Montrealskiej Skali Oceny Funkcji Poznawczych (ang. Montreal Cognitive Assessment, MoCA). Badania prowadzono na początku studium, a następnie po upływie 12, 30, 90 i 180 dni.

Okazało się, że w grupie przyjmującej ekstrakt z miłorzębu i aspirynę pacjenci uzyskiwali lepsze rezultaty, m.in. w przypadku pamięci i rozumowania. Odnotowano także szybszą poprawę mowy i siły mięśniowej.

Ponieważ i pacjenci, i naukowcy wiedzieli, kogo wylosowano do jakiej grupy, świadomość ta mogła wpłynąć na uzyskane wyniki. Specjaliści dodają też, że okres monitoringu nie był zbyt długi.

Chińczycy twierdzą, że w porównaniu do wcześniejszych testów, w badaniu wykorzystano wyciąg zawierający więcej ochronnych i mniej szkodliwych związków. Z tego powodu w trakcie studium odnotowano niewiele skutków ubocznych.

Losy pacjentów śledzono później przez blisko 2 lata. Nie stwierdzono większych różnic w zakresie zdrowia naczyniowego. Dalsze problemy, w tym tętniaki i kolejne udary, wystąpiły u 16 osób z grupy przyjmującej ekstrakt oraz aspirynę i u 20 przedstawicieli grupy kontrolnej.

Naukowcy komentujący wyniki uzyskane przez Chińczyków podkreślają, że konieczne są większe i dłuższe badania, podczas których brano by poprawkę m.in. na rozległość udaru.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli właściwie szkoda sobie zaśmiecać umysł takimi niesprawdzonymi, niepewnymi informacjami i szkoda czasu na czytanie takich artykułów :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...