Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lit z wody pitnej korzystnie wpływa na długość życia pacjentów z alzheimerem

Rekomendowane odpowiedzi

Lit w wodzie pitnej korzystnie wpływa na długość życia chorych z alzheiemerem (ChA). Z badań przeprowadzonych w Teksasie wynika także, że jeśli w wodzie znajduje się konkretna ilość tego pierwiastka, spadają wskaźniki cukrzycy i otyłości - ważnych czynników ryzyka ChA.

Jak podkreślają autorzy publikacji z Journal of Alzheimer's Disease, lit jest metalem alkalicznym, który występuje m.in. w wodach mineralnych. Stosuje się go w leczeniu zaburzeń nastroju (w tym przypadku dawki są jednak o wiele wyższe od stężeń Li z wody pitnej).

Dr Val Fajardo i prof. Rebecca MacPherson z Brock University analizowali stężenia litu w wodzie pitnej z 234 hrabstw w Teksasie. Porównywali je do wskaźnika umieralności na ChA oraz zapadalności na cukrzycę i otyłość. Kanadyjczycy wybrali do badań Teksas, bo jak mówią, statystyki dla tego stanu były łatwo dostępne.

Odkryliśmy, że w hrabstwach z poziomem litu wykraczającym poza medianę (40 µg/l) na przestrzeni lat występowały mniejsze wzrosty umieralności na ChA [...] - opowiada Fajardo. Przy podobnych stężeniach Li w wodzie pitnej spadała także częstość cukrzycy typu 2. i otyłości.

Warto przypomnieć, że duńskie badania opublikowane w sierpniu 2017 r. pokazały, że wysoki poziom litu w wodzie z kranu wiąże się z niższym wskaźnikiem demencji.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...