Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kieliszek, który "zmienia" wodę w koktajle

Rekomendowane odpowiedzi

Kieliszek Vocktail (od ang. virtual cocktail) oszukuje zmysły, dzięki czemu czysta woda jest odbierana jako idealny koktajl.

Światła LED pozwalają zmieniać kolor drinka, a srebrne elektrody z brzegu kieliszka stymulują język, dając różne smaki: 180 mikroamperów to smak kwaśny, 40 - smak słony, a 80 - gorzki. Wynalazca kieliszka, Nimesha Ranasinghe z Narodowego Uniwersytetu Singapurskiego, pomyślał też o 3 mikropompach powietrza z nabojami z zapachem. Są one aktywowane podczas picia.

Vocktail zadebiutował na Association for Computing Machinery Multimedia Conference w Kalifornii.

Ranasinghe, który specjalizuje się w cyfrowych interakcjach wielozmysłowych, stworzył wcześniej cyfrową lemoniadę. Obecnie Singapurczyk myśli o dodaniu do Vocktailu rzeczywistości wirtualnej, dzięki czemu koktajle można by spożywać w różnych ciekawych okolicznościach.

Wyobraź sobie, że następnym razem gdy zamówisz koktajl, dostosujesz jego smak za pomocą aplikacji w telefonie albo wypróbujesz zupełnie nowe smaki - zamówisz mojito, ale sprawdzisz, co się stanie, gdy stały skład uzupełni się nutką czekolady czy truskawki.

Ranasinghe dodaje, że kluczowe wydaje się wykorzystanie przez Vocktail powonienia. Wrażenia węchowe wydają się łączyć różne kanały sensoryczne, [...] dając jedyne w swoim rodzaju doświadczenie sensoryczne.

 

 


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Konsekwencje korzystania z takich urządzeń nie skończą się niczym dobrym dla człowieka. Brniemy w sztuczne smaki, które już funkcjonują w żywności przetworzonej. Smak (rozumiany kompleksowo jako wrażenia smakowo węchowe) został wykształcony przez ewolucję nie bez powodu. Moim zdaniem ma za zadanie generować nam apetyt na określone składniki potrzebne naszemu organizmowi (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy, mikroelementy itd). Smak tak rozumiany przestaje być kojarzony przez organizm z określonymi wartościami odżywczymi, co go ogłupia. Wiem, że wiele osób się ze mną nie zgodzi, ale wystarczy ich zapytać o ich dietę z ostatnich kilku/kilkunastu lat. W ich diecie będzie wiele produktów ze smakami udawanymi, a nie rzeczywistymi. To tak z mojego codziennego doświadczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...