Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wspierający jak neandertalczyk

Rekomendowane odpowiedzi

Shanidar 1, neandertalczyk, którego szczątki odkryto w 1957 r. w jaskini Szanidar w Kurdystanie, dożył dzięki pomocy innych słusznego wieku czterdziestu kilku lat. Stało się tak, mimo że w wyniku licznych urazów/chorób (np. utraty przedramienia) oraz głuchoty nie mógł polować czy wystrzegać się drapieżników.

[...] Już sama głuchota czyniła go łatwiejszym łupem dla wszechobecnych drapieżników i uzależniała od wsparcia pozostałych członków grupy - podkreśla Erik Trinkaus z Uniwersytetu Waszyngtona w St. Louis.

Wcześniejsze badania czaszki i innych kości Shanidara 1 pokazały, że odniósł on poważny uraz bocznej części głowy. Doszło też do złamania i ewentualnej amputacji prawej ręki na wysokości łokcia, a także urazu prawej nogi. Oprócz tego naukowcy wspominają o układowych zmianach degeneracyjnych.

W ramach najnowszej analizy Trinkhaus i Sébastien Villotte z Francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych potwierdzili, że kostne wyrostki w kanałach słuchowych neandertalczyka mogły doprowadzić do całkowitej utraty słuchu.

Bycie łowcą-zbieraczem w plejstocenie wiązało się z licznymi wyzwaniami. Bez sprawnych zmysłów stawało się to jeszcze trudniejsze. Shanidar 1 mógł przeżyć tak długo tylko dzięki dużemu wsparciu grupy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...