Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W skamieniałości sprzed 48 mln znaleziono gruczoł kuprowy z pierwotną zawartością

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy zbadali dobrze zachowany gruczoł kuprowy skamieniałości ptaka sprzed 48 mln lat i znaleźli w nim oryginalne cząsteczki łoju i wosku.

Skamieniałość pochodzi z nieużywanej już kopalni łupków bitumicznych Messel w Hesji. Miejsce to jest znane z zachowania niesamowitych szczegółów fosyliów, w tym melaniny u większości zwierząt, a także iryzacji u ciem i chrząszczy. Znalezienie nietkniętych gruczołów kuprowych, a w nich cząsteczek wosku, stanowi, wg paleontologów, kolejny kamień milowy w rozumieniu fosylizacji.

Gerald Mayr z Naturmuseum Senckenberg, z którym od jakiegoś czasu współpracuje dr Jakob Vinther z Uniwersytetu w Bristolu, odnotował zachowanie gruczołów kuprowych u niektórych ptaków z Messel. Niestety, wszystkie znalezione wcześniej skamieniałości zostały umieszczone na podstawkach z żywicy i pomalowane pokostem. Zazwyczaj w takich fosyliach zachowuje się tylko melanina; keratyna i inne białka przepadają - wyjaśnia Vinther.

Pewne tłuszcze czy inaczej mówiąc - lipidy, mogą się zachować - wiemy to dzięki ekstraktom z osadów i skamieniałych roślin. Można się zatem spodziewać, że woskowy materiał świetnie się zachowa i da nam wgląd w to, co [jeszcze] da się znaleźć w skamieniałościach kręgowców.

Po kilku latach prowadząca wykopaliska w Messel ekipa z Naturmuseum Senckenberg natrafiła na kolejną ptasią skamieniałość z gruczołem kuprowym. Vinther skontaktował się wtedy z Rogerem Summonsem i Shane'em O'Reillym z MIT-u, którzy mieli się zająć analizą związków organicznych.

Michael Ackermann, preparator z Senckenberga, wyłuszczył skamieniały wosk i owinął go w sterylną folię aluminiową. Podczas analizy, która objęła także próbki kontrolne z osadów i ptasich piór związanych ze skamieniałością, wyłonił się klarowny wzorzec: gruczoł kuprowy świetnie utrwalił woskowe związki wytwarzane przez ptaka.

O'Reilly nie miał najmniejszego problemu z dostrzeżeniem różnicy między cząsteczkami lipidów z osadów (łupków) i gruczołu kuprowego. Te drugie były bowiem o wiele dłuższe i bardziej złożone.

Kolejnym krokiem ma być poszukanie skamieniałych gruczołów kuprowych u dinozaurów. Odkryliśmy sfosylizowany materiał woskowy u ptaka i prawdopodobnie poszukamy genezy tego ważnego gruczołu u dinozaurów - sprawdzimy, czy te gady także używały tłustej wydzieliny do higieny swoich piór - podsumowuje Vinther.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...