Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Co za dużo, to niezdrowo

Rekomendowane odpowiedzi

Badacze z University of Missouri-Columbia zauważyli, że lepiej za bardzo nie rozbudowywać kontentu stron internetowych. W swoim eksperymencie sprawdzali, ile uwagi ludzie poświęcają zdjęciom wybieranym z większego lub mniejszego zbioru. Okazało się, że koncentracja wzrasta w tym drugim przypadku. Naukowcy sądzą, że ich odkrycie wpłynie na sposób konstruowania wyszukiwarek, reklam i stron WWW.Przyjrzyjmy się jakiemuś dużemu portalowi informacyjnemu. Na stronie głównej znajdziemy przynajmniej 50 zlinkowanych artykułów. Częstość występowania stron tak zwielokrotnionego wyboru wiąże się z przyjęciem założenia, że internautom zależy na rozszerzonym wachlarzu opcji. W naszym badaniu odkryliśmy, że wielość alternatyw do wyboru wcale niekoniecznie jest lepsza. W rzeczywistości może ograniczać zdolność danej osoby do skoncentrowania się na kontencie - opowiada Kevin Wise, profesor komunikacji strategicznej z uniwersyteckiego Instytutu Dziennikarstwa.Wise i Kimberlee Pepple prosili wolontariuszy, by wybrali z zestawu miniaturek 3 zdjęcia. W jednej sytuacji eksperymentalnej zbiór składał się z 6, a w drugiej z 24 fotografii. Aby określić reakcję orientacyjną serca badanych, naukowcy mierzyli podczas oglądania zdjęć tętno. Reakcja orientacyjna (ang. orienting reaction) to obserwowana na poziomie fizjologicznym i zachowania reakcja organizmu na napływające bodźce. Wzrastające chwilowo tętno świadczy o tym, że coś przykuło czyjąś uwagę.Okazało się, że u ludzi wybierających z 6-elementowego zbioru występowała reakcja orientacyjna, a w grupie, której przedstawiano rozbudowany zestaw, już nie...Po zakończeniu tej próby wolontariusze wykonywali zadanie, które miało odwrócić ich uwagę od zadania ze zdjęciami. Następnie naukowcy prosili o wskazanie wcześniej oglądanych fotografii. Ludzie wybierający uprzednio z węższego zestawu dokonywali niemal w 100% poprawnych wyborów (99%), w dodatku szybciej podejmowali decyzję. Osoby, które widziały 24 zdjęcia, myliły się o 10% częściej (89% poprawnych odpowiedzi).Zbyt wiele elementów nie pozwala na zapamiętanie. Poza tym nasze zasoby przetwarzania informacji w pewnym momencie się wyczerpują, co oznacza, że nie można skutecznie "przerobić" nowych danych bez poświęcenia części starych.Wise podkreśla, że podobne zasady (m.in. mniej równa się lepiej) można prawdopodobnie zastosować do innego typu kontentu, np. tekstu czy plików wideo. Aby to potwierdzić, trzeba jednak przeprowadzić kolejne szczegółowe badania (Computers in Human Behavior).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

i dlatego bardzo lubię wygląd kopalni wiedzy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ale .. to żadna nowość ! wejdźmy np na takie idg.pl ...  przeciesz tam panuje jeden wielki Chaos !

 

a co do kopalni .. faktycznie strona intuicyjna i łatwa w nawigacji ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak czytam ,, naukowcy z .... przeprowadzili ... tyle a tyle procent ""

to mnie mdli bo każdy człowiek jest inny a ilość czynników wpływających

na wynik jest tak porażająca że wynik świadczy tylko o naukowcach i tych którzy im płacą ( najczęściej ze wspólnej kasy ) że zmarnowali tylko czas i kasę ( a etiopia głoduje dalej) .

Ten artykuł jest jak dopasować się do czytającego żeby poświęcił dłuższą chwilę na puste gadanie a powinno być odwrotnie jeśli masz cos konkretnego do przekazania to twoja strona będzie wielokrotnie odwiedzana przez głodnych informacji konkretnej , dodana do ulubionych , może nawet wląduje na pulpit jako skrót.

Trzeba szanowć słowo i mówić z doświadczenia wtedy inni z podobnymi zainteresowniami , problemami , wątpliwościami znajdą cię po zdjęciach, kluczowych słowach, fachowych terminach i w ułamku sek. rozpoznają czy lejesz wodę  i jeśli tak wtedy do swojego bełkotu będziesz potrzebował wyżej wymieninych technik sciemniania (dlatego milczenie jest złotem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...