Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Huragany będą powodowały coraz więcej szkód

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli oceany będą ocieplały się w takim tempie, jak przewiduje IPCC należy spodziewać się, że do roku 2100 straty finansowe spowodowane przez huragany wzrosną o ponad 70%. Autorzy badań, których wyniki opublikowano w piśmie Sustainable and Resilient Infrastructure, skupili się na 13 kalifornijskich hrabstwach położonych w odległości do 50 kilometrów od wybrzeża.

Wykorzystano model oceniający wielkość i siłę huraganów oraz drogę ich przemieszczania się oraz intensywność opadów. Symulowano dwa scenariusze. Jeden, w którym w latach 2005-2100 nie dochodzi do ocieplenia się oceanów i drugi, biorący pod uwagę największe ocieplenie przewidziane przez IPCC.

Wedle scenariusza, w którym temperatura oceanów jest w 2100 roku taka sama, jak w roku 2005, straty w regionie spowodowane przejściem silnego huraganu – którego ryzyko wystąpienia wynosi 2% w ciągu 50 lat – wyniosą około 7 miliardów dolarów. W scenariuszu ocieplającego się oceanu ten sam huragan będzie znacznie silniejszy i straty nim spowodowane sięgną 12 miliardów USD.

W modelu wykorzystano dane na temat huraganów z ostatnich 150 lat zgromadzone przez NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration), następnie dwa opisane wyżej scenariusze wykorzystano do symulowania huraganów przez najbliższe 100 000 lat i oceniono straty spowodowane przez każdy z nich, który uderzył na badany obszar. Dane z huraganów nałożono na informacje będące w posiadaniu Federal Emergency Management Agency. W bazie HAZUS zgromadzono dane o każdym z budynków i jego mieszkańcach. Biorąc pod uwagę prędkość wiatru szacowano zniszczenia, koszty napraw oraz koszy zwiąane z niemożliwością używania budynku czy straty wynikające z przerwania prowadzenia produkcji, biznesu itp.
Z badań wynika, że ocieplające się oceany nie doprowadzą do częstszego pojawiania sie huraganów. Jednak wiatry będą wiały silniej, a huragan będzie obejmował większą powierzchnię. Podczas szacowania kosztów wzięto tylko pod uwagę straty spowodowane przez wiatr i opady. Nie brano strat związanych z podtopieniami i powodziami.

Badania wykazały, że u wybrzeży Kalifornii należy liczyć się ze znaczym wzrostem szkód. Musimy się odpowiednio przygotować dostosowując budynki i infrastrukturę, mówi David Rosowky z University of Vermont.

Uczony zwraca też uwagę, że sytuacja dynamicznie się zmienia. W ostatnim sezonie huraganów mieliśmy do czynienia aż z trzema katastrofalnymi zdarzeniami tego typu. Huragany Harvey, Irma i Maria pokazują, że dotychczasowe szacunki dotyczące pojawiania się bardzo silnych wiatrów były zbyt ostrożne.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Huragany w Kalifornii? Sądziłem, że to raczej obszar trzęsień ziemi...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...najtragiczniejszy (27-28 tys. ofiar szacuje się - głównie na konto tzw. wielkiego huraganu, najsilniejszego znanego nam w ciągu ostatnich co najmniej 200 lat) sezon huraganów i cyklonów mieliśmy w 1780 roku w Ameryce w środku... minimum tzw. Małej Epoki Lodowcowej (...). A więc ocieplenie może także zmniejszyć liczbę tych niebezpiecznych zjawisk. Np. w 2012 roku uczeni Sugi i Yoshimura znaleźli tendencję spadku aktywności silnych cyklonów tropikalnych i huraganów od 1872 roku do dzisiaj (...) średnio o 12,4 na wiek. Wg nich ocieplenie zmniejszy transport konwekcyjny - rozbudowę w pionie cyklonów, a co za tym idzie i ich rozległość i moc. Wcześniej także zwrócono uwagę na to, że ocieplenie poprzez efekt pionowego uskoku, zmniejszenie gradientów - różnic temperatur wzdłuż-południkowych tj. między równikiem a biegunami, także zmniejszać będzie siłę i być może również częstotliwość huraganów - przeciwdziałać wpływowi rosnącej energii w atmosferze i oceanach. Porównując w Ameryce Pn., ww. Małą Epokę Lodowcową z poprzedzającym ją ciepłym okresem optimum średniowiecznego zauważono, że w okresie ciepłym była owszem większa ogólna ilość cyklonów i huraganów, ale tych najwyższej kategorii było zdecydowanie więcej właśnie w Małej Epoce Lodowcowej...   

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...