Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Zidentyfikowano przyczynę częstszych złamań u seniorów z cukrzycą

Rekomendowane odpowiedzi

Choć seniorzy z cukrzycą typu 2. mają prawidłową lub nawet większą od rówieśników gęstość kości, częściej dochodzi u nich do złamań. Ryzyko złamań biodra jest wyższe nawet o 40-50%.

Naukowcy z Instytutu Badań nad Starzeniem Hebrew SeniorLife odkryli, że starsi dorośli z cukrzycą typu 2. cierpią na deficyty warstwy korowej kości. Autorzy publikacji z Journal of Bone and Mineral Research sugerują, że u starszych diabetyków zmieniona może być mikroarchitektura istoty korowej. Stąd zwiększone ryzyko złamań.

W studium uwzględniono ponad 1000 osób biorących udział w Framingham Study. Dzięki skanowaniu w wysokiej rozdzielczości naukowcy zauważyli, że u seniorów z cukrzycą typu 2. występowały problemy z warstwą korową, których nie uwidaczniały standardowe badania gęstości kości.

Złamania u seniorów z cukrzycą typu 2. to poważny problem z zakresu zdrowia publicznego. [Niestety] w związku ze starzeniem społeczeństwa i przybierającą na sile epidemią cukrzycy będzie on tylko przybierać na sile. Nasze badania wskazują deficyty szkieletowe, które przyczyniają się do podwyższonego ryzyka złamań u starszych cukrzyków. [Miejmy nadzieję], że ostatecznie przyczyni się to do opracowania nowych/ulepszonych metod zapobiegania i leczenia - podsumowuje dr Elizabeth Samelson.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałam dwa akapity, zawierające tą samą treść (w dodatku tę samą co tytuł) tylko innymi słowami i zorientowałam się że trzeci akapit jest też o tym samym. Myślę sobie - no nie - nikt nie może być aż tak bardzo bezmyślny aby czwarty też był o tym samym, coś tam musi być innego, jakiś wniosek, podsumowanie, spostrzeżenie, ciekawostka. .... Myliłam się.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...