Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Globalne ocieplenie może zaszkodzić plonom kawy

Rekomendowane odpowiedzi

Nadchodzą ciężkie czasy dla miłośników kawy. Z artykułu opublikowanego w PNAS dowiadujemy się, że globalne ocieplenie może spowodować, że do roku 2050 plony kawy w Ameryce Południowej zmniejszą się aż o 88%. Na kontynencie tym produkuje się najwięcej kawy na świecie.

Kawa to jeden z najcenniejszych produktów na planecie. Wymaga ona odpowiedniego klimatu i zapylających ją pszczół. Nasze badania są pierwszymi, które pokazują, że w związku z globalnym ociepleniem oba wspomniane czynniki ulegną zmianie w sposób, który mocno uderzy w producentów kawy", mówi Taylor Ricketts z University of Vermont.

Dotychczas prowadzone badania skupiały się na zależności pomiędzy kawą a zmianą klimatu, nie brano w nich pod uwagę pszczół. Teraz okazuje się, że sytuacja może być gorsza niż się przypuszcza, a największe straty poniosą rolnicy w Nikaragui, Hondurasie i Wenezueli.

Kawa jest głównym źródłem dochodu dla milionów ubogich rolników, więc spadek plonów uderzy w tych i tak już biednych ludzi, dodaje Ricketts.

Badania przyniosły też nieco dobrych wiadomości. Zgodnie z nimi może nieco wzrosnąć produkcja kawy w Meksyku, Gwatemali, Kolumbii i Kostaryce. Szczególnie dotyczy to obszarów górskich, gdzie mogą pojawić się temperatury wspomagające zarówno wzrost kawy jak i rozwój populacji pszczół.

Naukowcy zauważają, że pszczoły odgrywają niezwykle istotną rolę w produkcji kawy, dlatego też próbowali dowiedzieć się, czy tam, gdzie klimat zmieni się na mniej sprzyjający kawie, straty będzie można wyrównać dzięki pszczołom. W swoim badaniu podkreślają rolę lasów tropikalnych, które są kluczowy habitatem dzikich pszczół i innych zapylaczy. Obecnie aż 91% najlepszych upraw kawy w Ameryce Południowej znajduje się w odległości 1,5 kilometra od lasu tropikalnego. Do roku 2050 odsetek ten zwiększy się do 97%, zatem zachowanie lasów będzie kluczowe z punktu widzenia producentów kawy.

Mamy nadzieję, że opracowane przez nas modele pomogą w odpowiednim zarządzaniu, takim m.in. jak zachowanie lasów czy ochrona habitatów pszczół, stwierdzają naukowcy.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

 

Kawa to jeden z najcenniejszych produktów na planecie.

The spice must flow.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...