Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jedne z najwcześniejszych przykładów symbiozy bezkręgowców

Rekomendowane odpowiedzi

W skamieniałościach z Chin, które liczą sobie 520 mln lat, odkryto bardzo wczesne przykłady symbiozy 2 gatunków bezkręgowców.

Paleontolodzy, m.in. z Uniwersytetu w Leicester, wykazali, że na 2 robakach morskich żyły mniejsze robakowate zwierzęta.

Choć związki symbiotyczne, w ramach których różne organizmy wchodzą ze sobą w bliski kontakt, są w naturze powszechne, niewiele prehistorycznych przykładów obejmuje zwierzęta o miękkim ciele (normalnie nie ulegają one fosylizacji).

Mimo że oba gatunki robaków - Cricocosmia jinnigensis i Mafangscolex sinensi - znajdowano już wcześniej, to pierwsza sytuacja, by odkryto przyczepione do nich inne stworzenia. Mniejszy gość, nowy gatunek o łacińskiej nazwie Inquicus fellatus, miał do 3 mm długości i przyczepiał się do sztywnej skóry gospodarza tylnym końcem.

Naukowcy podkreślają, że choć I. fellatus był przyczepiony do robaków, brak raczej wskazówek, że żerował, penetrując skórę gospodarzy. Autorzy publikacji z Nature Ecology and Evolution uważają więc, że nie ma mowy o relacji bezpośrednio pasożytniczej.

Kiedy po raz pierwszy zobaczyliśmy dużego robaka, który ciasno zwinięty, niemal przytulał masę mniejszych stworzeń, podejrzewaliśmy, że odkryliśmy dorosłego z młodymi. Dokładniejsze zbadanie pod mikroskopem dużej mocy pokazało jednak, że robaki większy i małe należały do różnych gatunków, dlatego nasza pierwotna teoria upadła. Zdaliśmy sobie sprawę, że bardziej prawdopodobna jest relacja symbiotyczna - podkreśla prof. Sarah Gabbott. Zadaliśmy też sobie pytanie dot. ewentualnego pasożytnictwa [...]. Zauważyliśmy jednak, że małe organizmy przyczepiały się do dużego zawsze tylną, a nie gębową częścią [...].

Dowody na relacje symbiotyczne są rzadkie w zapisie kopalnym bezkręgowców. Ten piękny przykład pokazuje, jak tego typu związki zaczęły się rozwijać w kambrze, kiedy to ekosystemy stawały się coraz bardziej złożone - dodaje dr Greg Edgecombe z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Akademicy zaznaczają, że opisywane skamieniałości z kambru to najstarsze przykłady 2 aspektów symbiozy: 1) specyficznego wyboru gospodarza i 2) zdolności do zmiany pierwotnego wyboru i skolonizowania nowego gospodarza.

Mimo że w złożu skamieniałości (Fossillagerstätte) znajdowało się wiele innych gatunków morskich robaków, tylko C. jinningensis i M. sinensi spełniały funkcję gospodarzy. Były one blisko spokrewnione, miały podobną morfologię i dzieliły niszę ekologiczną, co mogło pozwolić I. fellatus opanować najpierw jednego robaka, a potem skolonizować następnego [...] - podsumowuje Xiaoya Ma z Uniwersytetu Junnanu i Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...