Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wyrzucane łuski nasienne awokado zawierają wiele cennych związków

Recommended Posts

Łupina nasienna awokado to, zgodnie z wynikami najnowszych badań, kopalnia związków, które mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu różnych chorób, polimerach i kosmetykach.

Niewykluczone, że łuski nasienne awokado, przez wielu ludzi uważane za najgorsze odpady, ze względu na skład stanowią prawdziwy skarb, a znajdujące się nich związki mogą ostatecznie znaleźć zastosowanie w leczeniu nowotworów, chorób serca i innych dolegliwości. Nasze wyniki sugerują również, że łuski te są potencjalnym źródłem substancji wykorzystywanych w polimerach oraz innych produktach przemysłowych - opowiada dr Debasish Bandyopadhyay.

Rocznie na świecie produkuje się blisko 5 milionów ton awokado. Najczęściej ludzie zjadają kremowozielony miąższ (mezokarp), a pestka (nasiono) ląduje w koszu. Niektórzy producenci ekstrahują z nasion olej, ale wcześniej obierają je z łupiny.

Bandyopadhyay i jego współpracownicy z Uniwersytetu Teksańskiego w Rio Grande Valley postanowili sprawdzić, co ląduje na wysypiskach. Amerykanie zmielili ok. 300 łusek. Dzięki dalszemu przetwarzaniu z 59,5 dag proszku uzyskali ok. 3 łyżeczek oleju i nieco ponad uncję (ok. 3 dag) wosku. Za pomocą chromatografii gazowej sprzężonej ze spektrometrią mas (ang. gas chromatography-mass spectrometry, GC-MS) w oleju wyodrębniono 116, a w wosku 16 związków. Wielu z nich nie ma w samym nasieniu.

W oleju występowały, m.in.: 1) alkohol behenylowy (dokosanol), ważny składnik leków antywirusowych, 2) heptakozan, który może zahamować wzrost komórek nowotworowych czy 3) kwas laurynowy, zwiększający poziom dobrego cholesterolu HDL.

W wosku naukowcy natrafili np. na ftalan benzylu butylu, plastyfikator zwiększający giętkość licznych syntetycznych produktów, w tym urządzeń medycznych oraz butylowany hydroksytoluen, przeciwutleniacz (E321) zapobiegający psuciu produktów leczniczych i spożywczych.

Bandyopadhyay zapowiada, że jego zespół spróbuje zmodyfikować niektóre z tych związków, by dzięki nim uzyskać lepsze leki z mniejszą liczbą skutków ubocznych.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...