Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

IBM dokonał przełomu na polu maszynowego uczenia się

Rekomendowane odpowiedzi

Badacze z IBM Reseach poinformowali o dokonaniu przełomu na polu algorytmów maszynowego uczenia się. Są bliscy osiągnięcia idealnej wydajności podczas skalowania. Ich nowe oprogramowanie DDL (distributed deep-learning) zapewnia niemal liniowe przyspieszenie wydajności z każdym dodanym procesorem. Celem IBM Research jest osiągnięcie podobnego przyrostu wydajności obliczeniowej z każdym serwerem dodanym do algorytmu DDL. Naszym zamiarem jest skrócenie czasu związanego z treningiem głębokiego uczenia się z dni i godzin do minut i sekund, mówi Hillery Hunter, dyrektor grupy Accelerated Cognitive Infrastructure.

Hunter zauważa, że wśród twórców algorytmów do głębokiego uczenia się dominuje podejście zgodnie z którym skaluje się je z uwzględnieniem wielu GPU, a nie z uwzględnieniem wielu serwerów zawierających GPU. Tymczasem badacze z IBM-a napisali oprogramowanie, które automatyzuje i optymalizuje proces równoległego przetwarzania zadań przez setki GPU znajdujące się w dziesiątkach serwerów.

Błękitny Gigant informuje, że osiągnął właśnie 95-procentową efektywność skalowania systemu składającego się z do 256 procesorów Nvidia Tesla P100. Dane takie obliczono dla zadania polegające na rozpoznawaniu obrazów, a niemal liniowe skalowanie osiągnięto po 50 minutowym ćwiczeniu algorytmu. Wcześniejszy rekord wydajności na tym samym zestawie danych należał do Facebooka, który osiągnął 89-procentową wydajność po 60 minutach.

To nie jedyne imponujące osiągnięcie IBM-a. Firma poinformowała też, że po 7 godzinach treningu osiągnęła 33,8% trafność rozpoznawania obrazów na zestawie ImageNet22k, który składa się z 7,5 miliona obrazów. Poprzedni rekord na tym zestawie danych należał do Microsoftu, który po 10 dniach treningu osiągnął 29,8-procentową skuteczność.

IBM udostępni swój nowy algorytm bezpłatnie każdemu użytkownikowi swojej platformy PowerAI.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...