Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Duży gil, który podzielił losy ptaków z Madery czy Wysp Kanaryjskich

Recommended Posts

W kalderze na Graciosie - portugalskiej wyspie na Atlantyku - znaleziono kości nowego wymarłego ptaka śpiewającego. Szczątki Pyrrhula crassa, bo tak go nazwano, tkwiły w niewielkiej przestrzeni, przez którą kiedyś przepływała lawa. Gil wyginął kilkaset lat temu wskutek kolonizacji wyspy przez ludzi i pojawienia się gatunków inwazyjnych.

Międzynarodowy zespół naukowców, którego pracami kierował Josep Antoni Alcover z Mediterranean Institute for Advanced Studies, natrafił na kości P. crassa w Furna do Calcinhas, niewielkiej jaskini zlokalizowanej w Caldeira da Graciosa na południowym wschodzie wyspy.

To pierwszy opisany wymarły przedstawiciel rzędu wróblowych z archipelagu [Azorów], ale z pewnością nie będzie ostatni.

Zarówno dziób, jak i kości z tyłu czaszki pokazują, że P. crassa był większy od innych przedstawicieli rodzaju Pyrrhula: gila zwyczajnego (Pyrrhula pyrrhula) i azorskiego (Pyrrhula murina).

Azory zostały skolonizowane przez Portugalczyków. W starożytności były zaś prawdopodobnie odwiedzane przez Fenicjan i Kartagińczyków, a w średniowieczu - przez Arabów czy Normanów. Zasiedlenie przez ludzi doprowadziło do zniszczenia i spalenia habitatu. Wprowadzanie inwazyjnych roślin zmniejszyło obszar zajmowany przez las laurowy do 3% pierwotnej jego wielkości. Choć dotąd kości P. crassa zidentyfikowano tylko na Graciosie, możliwe, że gile te zamieszkiwały również inne wyspy Azorów.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...