Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dziesięciolatek po przeszczepie obu dłoni robi olbrzymie postępy

Recommended Posts

Dziesięcioletni obecnie Zion Harvey, który zasłynął jako pierwsze dziecko z sukcesem poddane podwójnemu przeszczepowi dłoni, poczynił olbrzymie postępy i dziś nie tylko pisze, samodzielnie je i się ubiera, ale i zaczyna grać w bejsbol.

Testy medyczne ujawniły, że mózg zaakceptował dłonie dawcy jako własne. [Zion] potrafi w bardziej skoordynowany sposób zamachnąć się kijem, dość czytelnie się też podpisuje. Jego czucie ciągle się poprawia. To niesamowite - podkreśla dr Sandra Amaral, członkini ekipy leczącej chłopca w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii.

Przypadek 10-latka z Baltimore opisano na łamach The Lancet Child and Adolescent Health.

Zion urodził się z dłońmi, ale przez sepsę w wieku 2 lat zostały one amputowane na wysokości nadgarstków (podobnie zresztą jak nogi poniżej kolan). U chłopca wystąpiła także niewydolność nerek, dlatego po 2 latach dializ, w wieku 4 lat, przeszedł przeszczep nerki od matki, Pattie Ray.

Po 2 latach przygotowań w lipcu 2015 r. Ziona poddano operacji przeszczepu dłoni. Zabieg w wykonaniu 40-osobowego zespołu trwał 10 h 40 min. W pierwszym roku zdarzały się epizody odrzucenia, ale udało się je odwrócić. Wrażliwość na lekki dotyk występowała już 6 miesięcy po operacji. Samoistne unerwienie mięśni dłoni odnotowano zaś 7-10 miesięcy po przeszczepie. Po upływie 18 miesięcy chłopiec pisze, ubiera się i radzi sobie z toaletą lepiej niż przed transplantacją.

Zion pozostaje na lekach imunosupresyjnych. Jak podkreślają lekarze, rezonans wykazał reorganizację kory ruchowej i somatosensorycznej. Jego mózg komunikuje się z dłońmi. Nakazuje im się poruszać, a one się poruszają. To samo w sobie jest niesamowite - podsumowuje dr Scott Levin.

 

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...