Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Elektryczne sterowanie komórkami macierzystymi

Rekomendowane odpowiedzi

By pokierować przeszczepione do mózgu nerwowe komórki macierzyste do konkretnej lokalizacji, można zastosować pole elektryczne.

Prof. Min Zhao z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis bada, jak pole elektryczne może pokierować gojeniem ran. Uszkodzone tkanki generują słabe pole elektryczne, a badania Zhao wykazały, że przyciąga ono do ran komórki, które je goją.

Jednym z nierozwiązanych problemów z zakresu medycyny regeneracyjnej jest kwestia skutecznego i bezpiecznego mobilizowania i sterowania komórkami macierzystymi, tak by migrowały do miejsca uszkodzenia - podkreśla Zhao.

Współautorem najnowszych badań Zhao jest Junfeng Feng, neurochirurg z Ren Ji Hospital w Szanghaju.

Jak przypominają naukowcy, nerwowe komórki macierzyste rezydują w głęboko położonych częściach mózgu, np. strefie przyziarnistej komór bocznych (ang. subventricular zone, SVZ) czy hipokampie. By naprawić uszkodzenia zewnętrznej warstwy mózgu - kory - muszą migrować na duże dystanse. Przeszczepione komórki macierzyste także muszą się przemieszczać, by znaleźć obszary uszkodzenia.

Podczas eksperymentów na szczurach Feng i Zhao umieszczali ludzkie komórki macierzyste w rostralnym strumieniu migracji, a więc w szlaku, za pośrednictwem którego migrują one do opuszki węchowej gryzoni. Komórki podążają tym szlakiem częściowo dlatego, że są niesione z prądem płynu mózgowo rdzeniowego, a częściowo dlatego, że kierują nimi sygnały chemiczne.

Autorzy publikacji z pisma Stem Cell Reports zauważyli, że przykładając pole elektryczne, można sprawić, że nerwowe komórki macierzyste będą się przemieszczać wbrew prądowi płynu mózgowo-rdzeniowego i naturalnym wskazówkom, zmierzając do innych lokalizacji w mózgu.

Zespół zauważył, że parę tygodni, a nawet miesięcy po zabiegu przeszczepione komórki macierzyste nadal znajdowały się w nowych lokalizacjach. Elektryczna mobilizacja i kierowanie komórkami macierzystymi w mózgu może [zatem] potencjalnie ułatwiać terapię komórkami macierzystymi w różnych chorobach mózgu, udarach czy urazach.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...