Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Elektryczne sterowanie komórkami macierzystymi

Recommended Posts

By pokierować przeszczepione do mózgu nerwowe komórki macierzyste do konkretnej lokalizacji, można zastosować pole elektryczne.

Prof. Min Zhao z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis bada, jak pole elektryczne może pokierować gojeniem ran. Uszkodzone tkanki generują słabe pole elektryczne, a badania Zhao wykazały, że przyciąga ono do ran komórki, które je goją.

Jednym z nierozwiązanych problemów z zakresu medycyny regeneracyjnej jest kwestia skutecznego i bezpiecznego mobilizowania i sterowania komórkami macierzystymi, tak by migrowały do miejsca uszkodzenia - podkreśla Zhao.

Współautorem najnowszych badań Zhao jest Junfeng Feng, neurochirurg z Ren Ji Hospital w Szanghaju.

Jak przypominają naukowcy, nerwowe komórki macierzyste rezydują w głęboko położonych częściach mózgu, np. strefie przyziarnistej komór bocznych (ang. subventricular zone, SVZ) czy hipokampie. By naprawić uszkodzenia zewnętrznej warstwy mózgu - kory - muszą migrować na duże dystanse. Przeszczepione komórki macierzyste także muszą się przemieszczać, by znaleźć obszary uszkodzenia.

Podczas eksperymentów na szczurach Feng i Zhao umieszczali ludzkie komórki macierzyste w rostralnym strumieniu migracji, a więc w szlaku, za pośrednictwem którego migrują one do opuszki węchowej gryzoni. Komórki podążają tym szlakiem częściowo dlatego, że są niesione z prądem płynu mózgowo rdzeniowego, a częściowo dlatego, że kierują nimi sygnały chemiczne.

Autorzy publikacji z pisma Stem Cell Reports zauważyli, że przykładając pole elektryczne, można sprawić, że nerwowe komórki macierzyste będą się przemieszczać wbrew prądowi płynu mózgowo-rdzeniowego i naturalnym wskazówkom, zmierzając do innych lokalizacji w mózgu.

Zespół zauważył, że parę tygodni, a nawet miesięcy po zabiegu przeszczepione komórki macierzyste nadal znajdowały się w nowych lokalizacjach. Elektryczna mobilizacja i kierowanie komórkami macierzystymi w mózgu może [zatem] potencjalnie ułatwiać terapię komórkami macierzystymi w różnych chorobach mózgu, udarach czy urazach.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...