Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Uczeń podstawówki ocalił Atelopus ignescens przed wyginięciem

Rekomendowane odpowiedzi

Uczeń szkoły podstawowej odnalazł w Ekwadorze żabę, o której sądzono, że wyginęła przed 30 laty. Dzięki niemu gatunek ma szansę na odrodzenie, gdyż naukowcy prowadzą skuteczny projekt jego rozmnażania w niewoli.

Kolorowe płazy z gatunku Atelopus ignescens były niegdyś tak rozpowszechnione, że wchodziły ludziom do domów. Bawiły się z nimi dzieci, a żaby wykorzystywano w tradycyjnej medycynie. Nagle, w ciągu kilku lat, gatunek zniknął. Prawdopodobnie przyczyniły się do tego zmiany klimatyczne oraz choroba grzybicza. Gatunek ten był tak rozpowszechniony, że nigdy nie sądziliśmy, by mógłby wyginąć, mówi Luis Coloma z Centrum Badań i Ochrony Płazów Jambatu. Jednak żaba zniknęła z ekwadorskiego krajobrazu i w końcu została uznana za wymarłą.

W 2016 roku Centrum Jambatu zaoferowało nagrodę w wysokości 1000 dolarów za znalezienie żyjącej Atelopus ignescens. Pomysłodawcy nagrody chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na problem ginących płazów, gdyż nie wierzyli, by ktoś odnalazł gatunek uznany za wymarły.

A jednak się udało. Pewien chłopiec i jego rodzina znaleźli niewielką kolonię Atelopus ignescens, pomogli w przetrwaniu gatunku i sfinansowali edukację chłopca.

Dla naukowców rozpoczął się okres ciężkiej pracy. Musieli przenieść 43 żaby ze środowiska naturalnego do laboratorium i nakłonić je do rozmnażania się. Przez kilkanaście miesięcy żaby łączyły się w pary ale nie składały jaj. Zdecydowaliśmy się więc na przeniesienie ich z laboratorium do ogrodzonego terenu na zewnątrz. I w końcu zobaczyliśmy jaja. Czuliśmy się jak Thomas Edison gdy żarówka zaświeciła się po raz pierwszy. To było coś wyjątkowego – mówi Coloma. Z jaj wykluły się kijanki, które są silne i szybko rosną.

Osiągnięciem kolegów z Ekwadoru jest zachwycony Alessandro Catenazzi z Southern Illinois University. Zauważa on, że w ostatnich kilku latach udało się ponownie odkryć niejeden gatunek żaby uznany za wymarły. Przypomina jednak, że populacja Atelopus ignescens wciąż jest mała, a więc narażona na wyginięcie. Laboratoria, w których ratowane są ginące gatunki, pomimo że kosztowne w utrzymaniu, po raz kolejny dowiodły swojej przydatności.

Andrew Gray z Univerfsity of Manchester stwierdził, że rozmnażanie w niewoli to kluczowy element uratowania wielu gatunków płazów, które mogą zostać zmiecione z powierzchni Ziemi kolejną falą chorób czy najmniejszymi zmianami klimatycznymi w ich środowisku naturalnym. Doświadczenia naukowców z Ekwadoru pomogą ratować płazy na całym świecie. Cloma testuje różne typy pożywienia dla kijanek. Będziemy się od nich uczyć, a to ułatwi nam żywienie kijanek naszych własnych płazów, którym zagraża wyginięcie, stwierdził Grey.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...