Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nowy gatunek papugi z Jukatanu

Recommended Posts

Na półwyspie Jukatan odkryto nowy gatunek papugi - amazonkę błękitnoskrzydłą (Amazona gomezgarzai). Na podstawie badań mitochondrialnego DNA ornitolodzy uważają, że od amazonki białoczelnej (Amazona albifrons) oddzieliła się stosunkowo niedawno, bo ok. 120 tys. lat temu.

Przemierzając w 2014 r. odległą część Jukatanu, dr Miguel A. Gómez Garza natknął się na papugi ubarwione zupełnie inaczej niż znane gatunki.

Na podstawie kształtów, wzorców ubarwienia, zawołań i zachowania uznano je ostatecznie za nowy gatunek. Amazonka zawdzięcza nazwę niebieskiej pokrywie skrzydła.

A. gomezgarzai zamieszkuje podobne obszary Jukatanu, co amazonka żółtokantarowa (Amazona xantholora) i podgatunek amazonki białoczelnej A.a. nana, ale się z nimi nie krzyżuje.

Autorzy publikacji z pisma PeerJ zaznaczają, że unikatową cechą nowej amazonki jest głośne, chropawe i monotonne zawołanie, które wg nich, bardziej przypomina przedstawicieli rodzaju Accipiter niż jakąkolwiek znaną papugę. Czas trwania sylab jest o wiele dłuższy niż u innych gatunków papug amazońskich. W locie ptak wydaje z siebie krótkie, ostre i głośne jak-jak-jak. Gdy siedzi na gałęzi, dźwięki są łagodne i wydłużone.

A. gomezgarzai żyje w niewielkich stadach do 12 osobników. Pary i młode trzymają się razem i łatwo je wyróżnić w grupach. Jak inni przedstawiciele rodzaju Amazona, amazonka błękitnoskrzydła jest roślinożerna. Żywi się nasionami, owocami, kwiatami i liśćmi z koron drzew.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...