Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy gatunek papugi z Jukatanu

Rekomendowane odpowiedzi

Na półwyspie Jukatan odkryto nowy gatunek papugi - amazonkę błękitnoskrzydłą (Amazona gomezgarzai). Na podstawie badań mitochondrialnego DNA ornitolodzy uważają, że od amazonki białoczelnej (Amazona albifrons) oddzieliła się stosunkowo niedawno, bo ok. 120 tys. lat temu.

Przemierzając w 2014 r. odległą część Jukatanu, dr Miguel A. Gómez Garza natknął się na papugi ubarwione zupełnie inaczej niż znane gatunki.

Na podstawie kształtów, wzorców ubarwienia, zawołań i zachowania uznano je ostatecznie za nowy gatunek. Amazonka zawdzięcza nazwę niebieskiej pokrywie skrzydła.

A. gomezgarzai zamieszkuje podobne obszary Jukatanu, co amazonka żółtokantarowa (Amazona xantholora) i podgatunek amazonki białoczelnej A.a. nana, ale się z nimi nie krzyżuje.

Autorzy publikacji z pisma PeerJ zaznaczają, że unikatową cechą nowej amazonki jest głośne, chropawe i monotonne zawołanie, które wg nich, bardziej przypomina przedstawicieli rodzaju Accipiter niż jakąkolwiek znaną papugę. Czas trwania sylab jest o wiele dłuższy niż u innych gatunków papug amazońskich. W locie ptak wydaje z siebie krótkie, ostre i głośne jak-jak-jak. Gdy siedzi na gałęzi, dźwięki są łagodne i wydłużone.

A. gomezgarzai żyje w niewielkich stadach do 12 osobników. Pary i młode trzymają się razem i łatwo je wyróżnić w grupach. Jak inni przedstawiciele rodzaju Amazona, amazonka błękitnoskrzydła jest roślinożerna. Żywi się nasionami, owocami, kwiatami i liśćmi z koron drzew.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...