Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy rozrusznik nie zawiera baterii i można go wszczepiać do serca

Rekomendowane odpowiedzi

Specjaliści z Rice University i Texas Heart Institute zaprezentowali rozrusznik serca, który nie posiada baterii i może być wszczepiany bezpośrednio w mięsień sercowy pacjenta. Rozrusznik pobiera energię za pośrednictwem fal radiowych emitowanych przez zewnętrzny nadajnik. Zaprezentowany prototyp działa w odległości kilku centymetrów od nadajnika.

Standardowe rozruszniki nie są wszczepiane bezpośrednio w serce. Są one umieszczane poza nim tak, by co jakiś czas chirurg, przeprowadzając drobny zabieg, mógł wymienić baterie. Z sercem łączy się za pomocą elektrod.

Jednym z często występujących problemów związanych ze standardowymi rozrusznikami są komplikacje wynikające ze stosowania elektrod, w tym infekcje i krwawienia. W nowym rozruszniku elektrody nie są stosowane, zatem problemy te wyeliminowano. Co prawda pojawiły się ostatnio inne rozruszniki bez elektrod, jednak są one przystosowane do pracy z jedną komorą serca. Urządzenie opracowane przez Rice University i Texas Heart Institute dostarcza impulsów do wielu punktów wewnątrz lub na zewnątrz serca.

Technologia ta pokazuje nam, że możliwe jest sięgnięcie po „Potrójną Koronę” w leczeniu najczęstszych i najniebezpieczniejszych arytmii. Możemy jednocześnie mieć zewnętrzne zasilanie, bezprzewodowe zapewnienie odpowiedniego rytmu oraz, co najważniejsze, defibrylację, która jest bezbolesna i niezauważalna dla pacjenta – mówi doktor Mehdi Razavi, dyrektor badań nad arytmią i innowacjami w THI.

Układ scalony zastosowany w nowym rozruszniku ma mniej niż 4 milimetry szerokości, zawiera antenę, prostownik, układ zarządzania energią oraz jednostkę aktywującą rytm serca. Jest zasilany mikrofalami o częstotliwości 8-10 GHz. Urządzenie pozwala na dostosowywanie częstotliwości impulsów. Podczas testów na świni pozwalało na ustalenie częstotliwości uderzeń serca w zakresie 100-172 na minutę.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aż strach pomyśleć, co będzie, jak wejdzie 5G. Będzie ona chyba korzystać m.in. z częstotliwości zasilania tego rozrusznika. W przypadku przypadkowego rezonansu rozrusznik ulegnie spaleniu albo wyśle za duży bądź nieprawidłowy impuls do serca...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...