Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Zanieszczyczenie powietrza negatywnie wpływa na wydajność snu

Recommended Posts

Zanieczyszczenie powietrza zaburza sen.

Wcześniejsze badania wykazały, że zanieczyszczenie powietrza oddziałuje na zdrowie serca, oddychanie oraz pracę płuc, ale niewiele wiadomo, czy [i ewentualnie jak] wpływa na sen - opowiada dr Martha E. Billings z Uniwersytetu Waszyngtońskiego. Podejrzewaliśmy, że coś musi być na rzeczy, skoro zanieczyszczenie powietrza powoduje podrażnienie, opuchliznę i niedrożność górnych dróg oddechowych i wpływa na ośrodkowy układ nerwowy oraz regiony mózgu kontrolujące wzorce oddychania i sen.

Amerykanie analizowali dane 1863 uczestników Multi-Ethnic Study of Atherosclerosis (MESA), którzy brali także udział w "podbadaniu" Sleep and Air Pollution (średnia wieku wynosiła 68 lat). Naukowcy przyglądali się dwóm rodzajom zanieczyszczeń: dwutlenkowi azotu (NO2) i pyłowi zawieszonemu PM2,5 (o średnicach cząstek nieprzekraczających 2,5 mikrometra).

W oparciu o dane ze stacji monitoringu z 6 amerykańskich miast i cechy lokalnego środowiska za pomocą narzędzi statystycznych można było wyliczyć ekspozycję na zanieczyszczenie powietrza w domu wszystkich badanych w 2 okresach: rocznym i 5-letnim.

Za pomocą noszonego na nadgarstku aktygrafu przez 7 kolejnych nocy mierzono aktywność ruchową ochotników (ich wzorce snu i czuwania), a później wyliczano wydajność snu, czyli iloraz całkowitego czasu snu do czasu spędzanego w łóżku. W przypadku najgorzej śpiących dwudziestu pięciu procent iloraz ten wynosił 88% lub mniej.

By sprawdzić, jak ma się wydajność snu do zanieczyszczenia powietrza, naukowcy podzielili próbę na ćwiartki poziomów zanieczyszczenia. Następnie 25% osób z najwyższym zanieczyszczeniem porównywano do 25% osób z najniższym zanieczyszczeniem.

W grupie z najwyższym stężeniem NO2 w ciągu 5 lat prawdopodobieństwo złej wydajności snu było niemal o 60% wyższe niż w grupie z najniższym poziomem dwutlenku azotu. W przypadku grupy z największą ekspozycją na PM2,5 prawdopodobieństwo występowania snu złej jakości było prawie o połowę wyższe.

Naukowcy brali poprawkę na wiele czynników, w tym na wiek, wagę, bezdech senny, rasę/pochodzenie etniczne, przychód i palenie.

Akademików interesowało, jak na sen wpływa chroniczna ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza. Mogą istnieć ostre skutki krótkotrwałej ekspozycji, ale [na razie] nie mamy danych, by to badać. Nowe wyniki wskazują na możliwość, że powszechnie doświadczane poziomy zanieczyszczenia powietrza wpływają nie tylko na choroby serca i płuc, ale i na jakość snu - podsumowuje dr Billings.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...