Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W Torksey obozowały tysiące wikingów szykujących inwazję na Anglię

Rekomendowane odpowiedzi

W Torksey, na brzegach rzeki Trent w Linconshire odkryto wielki obóz wikingów. Zamieszkany był przez tysiące ludzi, którzy w IX wieku przygotowywali się do podboju Wysp Brytyjskich. Obóz służył w miesiącach zimowych jako pozycja obronna i punkt do rozpoczęcia działań ofensywnych z nadejściem cieplejszych miesięcy.

Dzięki badaniom przeprowadzonym przez uczonych z Uniwersytetów w Sheffield i York wiemy, że w obozie w namiotach mieszkali wojownicy, kobiety i dzieci. Naprawiano tam też okręty, przetapiano skradzione metale szlachetne, grano w gry i prowadzono handel. Znaleziono też ponad 300 monet, w tym ponad 100 srebrnych monet arabskich, które trafiły w ręce wikingów zapewne w wyniku handlu.

Obóz w Torksey był czymś więcej niż kampingiem wojowników. To była wielka baza, większa od większości ówczesnych miast, w której mieszkali kupcy, rodziny, gdzie odbywały się uczty, a ludzie oddawali się rozrywce, mówi profesor Dawn Hadley z University of Sheffield. Z tego, co dotychczas odkryliśmy wiemy, że naprawiano tam okręty, a skradzione złoto i srebro przetapiano na sztaby używane podczas handlu. Dzięki wykrywaczom metali znaleźliśmy też ponad 300 ołowianych figurek do gier, co sugeruje, że mieszkańcy obozu – w oczekiwaniu na nadejście wiosny, gdy mogli rozpocząć kolejną ofensywę – oddawali się rozrywkom zabijającym nudę.

Wcześniej wikingowie napadali na przybrzeżne klasztory i wracali na zimę do Skandynawii. Jednak w późniejszych dziesięcioleciach IX wieku zaczęli pojawiać się w większej liczbie i zdecydowali się zostać. W ten sposób wysłali mieszkańcom jasną wiadomość, że nie ograniczą się tylko do plądrowania, ale chcą ich podbić i kontrolować, dodaje uczony.

Wielkość i dokładna lokalizacja obozu w Linconshire była od lat przedmiotem sporu naukowców. Dopiero teraz zaczęto prace, które pozwoliły go opisać. Wiemy, że powierzchnia obozu wynosiła co najmniej 55 hektarów, był więc większy m.in. od ówczesnego Yorku.

Badania topograficzne ujawniły, że obóz był od zachodu chroniony przez rzekę Trent, a jego okolice są do dnia dzisiejszego podatne na powodzie. Woda stanowiła więc świetną ochronę przed wrogiem.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...