Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ekstrakt z truskawek wpływa na komórki inwazyjnego raka piersi

Rekomendowane odpowiedzi

Bogaty w polifenole ekstrakt z truskawek wykazuje biologiczną aktywność przeciwko komórkom inwazyjnego raka piersi.

Naukowcy zademonstrowali, że ekstrakt z truskawek hamuje rozprzestrzenianie wszczepionych myszom komórek raka piersi. Wyników z testów na gryzoniach nie można jednak na razie przenosić na ludzi.

Wcześniejsze badania wykazały, że zjadanie 50 dag (10-15 sztuk) truskawek dziennie działa antyoksydacyjnie i przeciwzapalnie i zmniejsza poziom cholesterolu we krwi. Teraz okazuje się, że wyciąg z tych owoców można by wykorzystać w zapobieganiu czy leczeniu raka gruczołu sutkowego.

Jako pierwsi wykazaliśmy, że bogaty w polifenole ekstrakt z truskawek hamuje namnażanie komórek raka piersi w modelach in vitro oraz in vivo - podkreśla Maurizio Battino z Università Politecnica delle Marche i Universidad Europea del Atlántico.

W badaniach in vitro wykorzystano komórki z wysoce agresywnej, inwazyjnej linii A17. Przez 24, 48 i 72 godziny oddziaływano na nie różnymi stężeniami (0,5-5 mg/ml) ekstraktu z truskawek odmiany Alba. Okazało się, że prowadziło to do spadku żywotności komórek (efekt zależał od dawki i czasu trwania procedury), zablokowania cyklu komórkowego i zahamowania migracji.

Naukowcy zauważyli, że wyciąg z truskawek zmniejszał ekspresję genów związanych z inwazją i przerzutowaniem, w tym Csf1, Mcam, Nr4a3 i Set. Jednocześnie stymulował on ekspresję Htatip2, który hamuje metastazję do węzłów chłonnych u pacjentek z rakiem sutka.

W drugiej fazie eksperymentu miesięczne samice myszy podzielono na dwie grupy: pierwszej podawano standardową karmę, w przypadku drugiej 15% diety stanowił ekstrakt z truskawek. Po miesiącu wszystkim wstrzyknięto komórki A17.

Guzy badano dotykiem 2-krotnie w odstępie tygodnia. Po 5 tygodniach zmiany usunięto, by zbadać ich objętość i wagę.

Autorzy publikacji z pisma Scientific Reports zauważyli, że suplementacja wyciągiem hamowała rozprzestrzenianie komórek rakowych do przyległej zdrowej tkanki. Same guzy były zaś lżejsze i mniejsze.

By sprawdzić, czy te same pozytywne efekty występują także u ludzi, konieczne są dalsze badania kliniczne i epidemiologiczne. Oprócz tego akademicy dodają, że poszczególne odmiany truskawek mogą się znacznie różnić pod względem zawartości polifenoli.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...