Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Wkrótce koniec wsparcia oryginalnej wersji Windows 10

Recommended Posts

Microsoft ustalił datę końca wsparcia dla oryginalnej wersji Windows 10 oznaczonej numerem 1507. Edycja, która zadebiutowała w połowie 2015 roku, wkrótce zniknie z listy systemów, dla których koncern przygotowuje poprawki.

Przed dwoma miesiącami Microsoft przedłużył wsparcie tej wersji i zapowiedział zakończenie go w maju, a nie w marcu. Teraz wiemy, że na ostatnie poprawki można będzie liczyć 9 maja. Kolejna na liście do zakończenia wsparcia jest wersja 1511.

Stopniowe kończenie wsparcia dla kolejnych edycji Windows 10 – dotychczas ukazały się cztery edycje tego OS-u – to ważna część firmowego modelu software-as-a-service. Dotychczas koncern każdą z edycji każdego z systemów wspierał przez 10 lat, co powodowało, że przez dekadę musiał przygotowywać poprawki dla coraz większej liczby wersji tego samego OS-u. Biorąc pod uwagę fakt, że w ciągu dekady debiutowały 2-3 systemy operacyjne, utrzymanie takie systemu musiało być niezwykle trudne, kosztowne i pracochłonne.

Teraz uznano, że poszczególne wersje będą wspierane przez około 18 miesięcy. Chyba, że powtórzy się sytuacja taka, jak z wersją 1507, kiedy to zdecydowano się na wydłużenie wsparcia między innymi dlatego, że w roku 2016 udostępniono tylko jedną wersję - 1607. Kolejna edycja, 1511, może zostać usunięta z listy wsparcia już w październiku bieżącego roku.

Microsoft wdraża model zgodnie z którym jednocześnie wspiera jedynie dwie edycje systemu po uznaniu ich za CBB (Current Branch for Business). W modelu tym po ukazaniu się edycji N+2 (czyli drugiej po najstarszej wspieranej), w ciągu około 60 dni kończy się wsparcie dla edycji N, dotychczasowa edycja N+1 staje się edycją N, a edycja N+2 zostaje edycją N+1 i cykl się powtarza. Zgodnie z nim dotychczasowa edycja N (1507) zniknie z łańcucha aktualizacji w maju. Edycją N zostanie ta oznaczona numerem 1511, a N+1 będzie udostępniona w sierpniu ubiegłego roku wersja 1607. Z kolei wersja 1703 z bieżącego miesiąca zostanie oznaczona jako N+2. Za cztery miesiące, w sierpniu, N+2 – czyli 1703 – zostanie uznana za CBB i od tego czasu w czasie 60 dni zakończone zostanie wsparcie dla N.

Użytkownicy, którzy wciąż posiadają wersję 1507 powinni do 10 maja zaktualizować ją do którejś z późniejszych edycji. Inaczej nie będą otrzymywali poprawek i rozszerzeń. Jedynym wyjątkiem są tutaj użytkownicy edycji LTSB (Long-term Servicing Branch). To osobny sposób udostępniania poprawek, dostępny tylko dla organizacji korzystających z wersji Windows 10 Enterprise.

Jeśli chcemy sprawdzić, którą wersją Windows 10 dysponujemy, powinniśmy w dolnym lewym rogu ekranu kliknąć na ikonę lupy, w pasku wyszukiwania wpisać cmd i nacisnąć Enter. Pojawi się okienko, w którym po wpisaniu komendy winver i naciśnięciu Enter otrzymamy informacje o aktualnie zainstalowanej wersji. Powinna być to wersja 1607 lub, u tych użytkowników, którzy zainstalowali najnowszy zestaw aktualizacji o nazwie Creators Update, wersja 1703.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...