Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Jelitowy eliksir dłuższego życia

Rekomendowane odpowiedzi

Ryby Nothobranchius furzeri w średnim wieku, które karmiono zawartością jelit młodszych osobników, żyły dłużej niż normalnie.

Wcześniejsze badania wykazały, że przetoczenie krwi młodszych zwierząt starszym zapewnia większą witalność i różne korzyści zdrowotne. Inne eksperymenty sugerowały, że odmłodzenie mikrobiomu jelit działa podobnie. By to sprawdzić, niemieccy naukowcy zwrócili się właśnie ku N. furzeri.

N. furzeri występują w południowo-wschodnim Zimbabwe. Żyją w czasowych zbiornikach powstających po silnych deszczach. Dojrzałość osiągają w zaledwie 3 tygodnie. Umierają parę miesięcy później.

W ramach badań biolodzy wyeliminowali mikroflorę jelit kilku N. furzeri w średnim wieku (9,5 tygodnia). Później umieszczali karpieńcokształtne w akwariach ze sterylną wodą i wpuszczali do niej zawartość jelit młodych (6-tygodniowych) ryb. Starsze osobniki nie zjadały więc de facto tego materiału, ale badały go za pomocą pyska, by sprawdzić, czy to pokarm. To wystarczyło, by bakterie dostały się do ich jelita. Po 6 tygodniach mikrobiom starszych ryb był taki sam, jak młodszych dawców.

Okazało się, że po "zabiegu" ryby żyły średnio 37% dłużej (w porównaniu do rówieśników z grupy kontrolnej). Dodatkowo zwierzęta z odmłodzoną mikroflorą stały się bardziej aktywne, zachowując się jak osobniki w wieku zaledwie 6 tygodni.

Niemcy stwierdzili, że zastosowanie odwrotnej procedury - podanie młodym osobnikom bakterii ryb starszych - nie wywoływało widocznych efektów.

Naukowcy przyznają, że nie mają pojęcia, jak i dlaczego odmłodzenie mikrobiomu zwiększyło witalność i długość życia. Wg nich, może to jednak mieć związek z układem odpornościowym; w miarę starzenia ryb staje się on mniej skuteczny w odpieraniu szkodliwych bądź nieprzynoszących korzyści bakterii w jelitach. Gdyby tak rzeczywiście było, zastąpienie mikrobiomu oznaczałoby usunięcie złych mikroorganizmów i zapewnienie jelitu nowego startu.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a da się to jakoś prosto na ludziach zaadaptować? Najlepiej w postaci tabletki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...