Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Pegasus atakuje też Androida

Rekomendowane odpowiedzi

Znaleziono jeden z najbardziej zaawansowanych szkodliwych kodów atakujących Androida. To odmiana zidentyfikowanego przed ośmioma miesiącami kodu Pegasus, który na cel bierze iOS-a. Po odkryciu oryginalnego Pegasussa, który zainfekował iPhone'a jednego z dysydentów w Arabii Saudyjskiej, Google i firmy Lookout zaczęli przeszukiwać internet i trafili na trop Pegasusa dla Androida. Został on zainstalowany na mniej niż 30 urządzeniach, a stopień zaawansowana kodu wskazuje, że w jego powstaniu brało udział któreś z państw.

Pegasus dla Androida ma duże możliwości. Pozwala na zapisywanie naciśnięć klawiszy, przechwytywanie ekranu, przechwytywanie dźwięku i obrazu, można nim zdalnie sterować za pomocą SMS-ów, umożliwia przechwytywanie wiadomości z takich aplikacji jak m.in. WhatsApp, Skype, Facebook, Twitter, Viber czy Kakao. Napastnik ma też możliwość kradzieży historii przeglądarki, maili z androidowego klienta oraz kontaktów i kradzieży SMS-ów.

Szkodliwy kod został też wyposażony w mechanizm samozniszczenia w przypadku ryzka wykrycia. Autodestrukcja uruchamia się m.in. gdy w folderze /sdcard/MemosForNotes pojawia się plik zwalczający Pegasusa, gdy nie zgadza się kod kraju skojarzony z kartą SIM, gdy przez 60 dni Pegasus nie może połączyć się z kontrolującym go serwerem lub też gdy z serwera nadejdzie polecenie usunięcia się z zainfekowanego telefonu.

W przeciwieństwie do wersji dla iOS-a Pegasus na Androida nie wykorzystuje nieznanych dziur. Szkodliwy kod korzysta z techniki rootowania o nazwie Frameroot, dzięki której próbuje ominąć zabezpieczenia. Jeśli mu się to nie uda, prosi użytkownika o zezwolenie na dostęp do danych. Atak za jego pomocą jest zatem łatwiejszy do przeprowadzenia, a jeśli się nie powiedzie, szkodliwy kod ma inne wyjście.

Google informuje, że Pegasusa nigdy nie było w sklepie Google Play. Znaleziono go w oprogramowaniu o nazwie Verify Apps. Wiadomo, że najwięcej telefonów zainfekował w Izraelu. Kolejnymi krajami pod względem liczby infekcji są Gruzja, Meksyk, Turcja, Kenia, Kirgistan, Nigeria. Lookout i Google twierdzą, że obie wersje Pegasusa stworzyła izraelska NSO Group, znana ze sprzedaży szkodliwego kodu i tworząca go na zlecenie agend rządowych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...