Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Iskanie prehistorycznych małp doprowadziło do powstania niezwykłej skamieniałości

Rekomendowane odpowiedzi

Dwie iskające się 20-30 mln lat temu małpy mogły się przyczynić do powstania jedynej w swoim rodzaju skamieniałości - zachowanych w bursztynie ssaczych erytrocytów. Są one tak dobrze widoczne, jakby ktoś je wybarwił do badania pod mikroskopem w laboratorium.

Jak podkreśla autor artykułu opublikowanego na łamach Journal of Medical Entomology, natrafiono także na fosylia pierwotniaka Babesia (Babesia są pasożytami wewnątrzerytrocytarnymi przenoszonymi przez kleszcze i do dziś nękają ssaki, w tym ludzi, psy i bydło).

Dwie niewielkie dziurki w grzbiecie objedzonego kleszcza spowodowały, że krew wyciekła. Całość zachowała się w żywicy, która z czasem przekształciła się w bursztyn i dała wgląd w życie prehistorycznej tropikalnej dżungli. Kamień znaleziono na Dominikanie.

Te 2 niewielkie otworki wskazują, że coś podniosło kleszcza ze ssaka, na którym żerował, robiąc w nim przy okazji dziurki, i niemal natychmiast upuściło go do żywicy. Opis pasuje do zachowania iskających się małp, a wiemy, że żyły one w owym czasie w regionie. Szczegóły sfosylizowanych zakażonych pasożytami erytrocytów są niesamowite. Opisywane odkrycie zapewnia jedyne znane skamieniałości patogenów typu Babesia - podkreśla George Poinar Jr., emerytowany profesor Uniwersytetu Stanowego Oregonu.

Skamieniałe pasożyty pozwalają uzupełnić historię rzędu Piroplasmida, do którego należy rodzina BabesiidaeFormy życia, które znaleźliśmy w bursztynie, ujawniają wiele z historii i ewolucji chorób, z którym nadal się zmagamy. Ten pasożyt występował np. na długo przed ludźmi i wydawał się ewoluować równolegle z naczelnymi [...].


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...