Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Dom spokojnej starości dla pand

Recommended Posts

Chińczycy przygotowali pierwszy na świecie dom spokojnej starości dla pand wielkich. Poza specjalnym urządzeniem wybiegu pomyślano też o odpowiedniej dla seniorów diecie.

W niewoli pandy żyją dłużej niż kiedykolwiek dotąd. Z wiekiem rosną zaś ich potrzeby fizyczne i emocjonalne. Pojawiają się też problemy ze zdrowiem: wzrokiem, zębami czy trawieniem. Ponieważ ze względu na zaawansowany wiek zwierzęta mogłyby nie przeżyć ewentualnej operacji, Chińczycy stawiają na zapobieganie chorobom i dbają o zdrowie "misiów" za pomocą płynnej diety, składników odżywczych i leków.

Opieka nad starszymi padami wymaga, oczywiście, więcej energii - przyznaje Xu Yalin z Chińskiego Centrum Ochrony i Badań nad Pandą Wielką w mieście Dujiangyan w Syczuanie. Każdego dnia wchodzimy z nimi w bliski kontakt i oceniamy ich stan psychiczny. Badamy także odchody [...]. Bardziej martwimy się o stare niż o młodociane osobniki.

Panda jest uznawana za starą po ukończeniu 20 lat. W bazie w Dujiangyan cezurę 20 lat przekroczyło aż 8 niedźwiedzi.

W Dujiangyan mieszka ok. 30 niedźwiedzi, a Yalin zajmuje się trzema z nich. Wszystkie są już po dwudziestce. Zaczęły się u nich rozwijać problemy ze wzrokiem i trawienne. Zęby starły się po latach przeżuwania bambusa. Osobniki, które nie radzą już sobie z pędami, pochłaniają delikatniejsze liście. Jedna z podopiecznych Xu, 24-letnia Qiao Yuan, dostaje coś w rodzaju gładkiej kukurydzianej owsianki (młodsze pandy zajadają się przygotowywanym na parze chlebkiem wotou z ziaren kukurydzy i sorgo).

Inna uratowana panda (samiec) nie je bambusów z powodu złego stanu uzębienia, dlatego każdego dnia kroimy dla niej liście bambusa i mieszamy je z kawałkami chleba wotou, marchewką i jabłkiem. To coś w rodzaju bambusowej sałatki.

Odwiedzając co rano Qiao Yuan i karmiąc ją owocowo-warzywnymi przekąskami, Xu wykonuje parę ćwiczeń, by ocenić wzrok i uzębienie niedźwiedzicy. Panda musi też wstawać, by porozciągać trochę łapy. Xu podkreśla, że opieka nad starymi pandami w dużym stopniu przypomina opiekę na ludzkimi seniorami.

 

 


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...