Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Inhalacje z resweratrolu spowalniają starzenie płuc

Rekomendowane odpowiedzi

Wdychanie resweratrolu spowalnia zmiany w płucach związane ze starzeniem. Badania prowadzono na myszach.

Autorzy raportu z pisma Thorax wyjaśniają, że starzenie płuc, przejawiające się powiększeniem przestrzeni powietrznych i spadkiem funkcji, stanowi ważny czynnik ryzyka chorób przewlekłych.

Wcześniej wykazano, że podany doustnie resweratrol, polifenol występujący głównie w skórkach winogron, ale także w orzeszkach ziemnych, morwie i czarnej porzeczce, wspiera metabolizm mięśni myszy.

Choć niektóre z dostępnych terapii mogą zmniejszyć objawy, generalnie niewydolność płuc związana ze starzeniem jest nieodwracalna. Towarzyszy jej wysoka śmiertelność, będąca wynikiem podwyższonego ryzyka różnych chorób, w tym przewlekłej obturacyjnej choroby płuc.

Pracując z szybko starzejącymi się myszami, zespół dr Barbary Driscoll ze Szpitala Dziecięcego w Los Angeles sprawdzał, czy za pomocą inhalacji można spowolnić zmiany degeneracyjne w płucach. Od wieku 2 miesięcy co miesiąc gryzoniom podawano przeztchawicowo resweratrol albo placebo (stosowano dawkę 1 mg na kg masy ciała). Po miesiącu od aplikacji ostatniej (3.) dawki naukowcy oceniali funkcje płuc, strukturę DNA, a także ekspresję genów zależnych od uszkodzeń w komórkach nabłonkowych typu II (wytwarzają one surfaktant, czyli substancję regulującą napięcie powierzchniowe, i uwalniają go pulsacyjnie do wyściółki pęcherzyków płucnych).

Okazało się, że podawany profilaktycznie resweratrol może spowolnić tempo starzenia płuc, powiększenie przestrzeni powietrznych i uszkodzenie komórek nabłonkowych typu II.

Choć naturalna deterioracja ludzkich płuc zachodzi na przestrzeni dziesięcioleci, generalnie uszkodzenie komórek jest analogiczne do tego, co dzieje się u wcześniaków, które doświadczają zespołu błon szklistych [przyczyną zespołu błon szklistych jest niedobór surfaktantu]. Głównym celem naszych badań jest zidentyfikowanie metody ochrony i wzmacniania niedojrzałych płuc jeszcze przed wystąpieniem uszkodzenia.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...