Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Lukrecja nie dla ciężarnych

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsze fińskie badania epidemiologiczne sugerują, że kobiety w ciąży powinny unikać lukrecji gładkiej (Glycyrrhiza glabra).

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że glicyryzyna z korzenia tej rośliny nasila działanie hormonu stresu kortyzolu. Dzieje się tak, bo jest ona silnym inhibitorem łożyskowej 11β-dehydrogenazy hydroksysteroidowej typu 2., która stanowi "barierę" dla glikokortykoidów matki, a więc m.in. kortyzolu. Kortyzol jest co prawda istotny dla rozwoju płodu, ale jak wiele różnych związków, działa korzystnie tylko w umiarkowanych ilościach.

Zespół dr Katri Räikkönen z Uniwersytetu Helsińskiego odkrył, że glicyryzyna może mieć długoterminowy wpływ na rozwój dzieci. Autorzy publikacji z American Journal of Epidemiology porównywali 378 dzieci w wieku ok. 13 lat, których matki w czasie ciąży spożywały "duże ilości" lub "niewiele/wcale" lukrecji. Dużą ilość zdefiniowano jako ponad 500 mg, a niewielką jako mniej niż 249 mg glicyryzyny tygodniowo. Pięćset miligramów glicyryzyny znajduje się w ok. 22,6 dag lukrecji.

Finowie oceniali, czy spożycie glicyryzyny przez matki wiąże się z różnymi czynnikami, w tym z funkcjonowaniem endokrynnym, problemami psychiatrycznymi czy zdolnościami poznawczymi ich dzieci.

Okazało się, że córki matek zjadających duże ilości glicyryzyny były wyższe, cięższe i miały wyższy wskaźnik masy ciała. Bliżej im było do dorosłego wzrostu i znajdowały się na bardziej zaawansowanym etapie dojrzewania. I córki, i synowie takich kobiet mieli o 7 punktów niższy iloraz inteligencji oraz słabszą pamięć. Prawdopodobieństwo występowania u nich ADHD okazało się zaś 3,3-krotnie wyższe. Między grupami nie wykryto różnic w poziomie kortyzolu.

Naukowcy uważają, że kobiety w ciąży lub planujące ciążę powinny być informowane o szkodliwym wpływie produktów zawierających glicyryzynę. W Finlandii w styczniu ubiegłego roku Narodowy Instytut Zdrowia i Dobrostanu opublikował zalecenia żywieniowe, w których lukrecja została umieszczona w kategorii produktów niezalecanych dla ciężarnych.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...