Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Nauka języka migowego poprawia widzenie obwodowe

Recommended Posts

Słyszący użytkownicy języka migowego mają lepsze czasy reakcji w zakresie widzenia obwodowego.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield odkryli, że słyszący dorośli, którzy uczą się języka wizualno-przestrzennego, takiego jak brytyjski język migowy (BSL), mają lepszy czas reakcji w odniesieniu do pola widzenia. Może się to przydać zarówno w różnych sportach, jak i w czasie prowadzenia samochodu.

Byliśmy zaskoczeni lepszymi czasami reakcji u tłumaczy BSL, którzy niekoniecznie znali język migowy od dzieciństwa, ale poprawili swoją wzrokową wrażliwość peryferyjną, ucząc się języka wizualnego i używając go na co dzień - podkreśla dr Charlotte Codina.

To pokazuje, że zostanie tłumaczem języka migowego jest nie tylko interesującą pracą. Przynosi również dodatkowe korzyści w postaci poprawy widzenia obwodowego, co pomaga np. w czasie jazdy samochodem, uprawiania sportu czy sędziowania meczu piłkarskiego.

Oprócz tego pionierskie badania wykazały, że niesłyszący dorośli mają znacznie lepsze widzenie obwodowe i czasy reakcji niż słyszący dorośli i tłumacze BSL, co potwierdzałoby naukowo popularną teorię, że utrata jednego ze zmysłów wzmacnia pozostałe.

Odkryliśmy, że niesłyszący dorośli mieli szybsze czasy reakcji w całym polu widzenia [między 30° i 85°].

Badana grupa składała się z 17 osób z wrodzoną głuchotą, 8 słyszących dorosłych z biegłą znajomością BSL oraz 18 słyszących, niemigających dorosłych. Testowano wzrokowe czasy reakcji oraz dokładność reakcji. Wyniki ukazały się w piśmie Frontiers in Psychology.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...