Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Dron monitoruje wpływ ludzi na las deszczowy

Rekomendowane odpowiedzi

Latem zeszłego roku prof. Anthony Cummings z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas podzielił się z plemieniem Makushi z Gujany pomysłem, by wykorzystać drony do monitorowania wpływu zmian w uprawie poletek na terenie lasu deszczowego na ekosystem.

Naukowcowi zależało nie tylko na uzyskaniu zgody starszyzny, ale i współpracy przy budowaniu i pilotowaniu dronów. Cummings, który sam pochodzi z Gujany, nawiązał przyjaźnie z Makushi przy okazji wcześniejszych badań nad tutejszym ekosystemem.

Biolog zakładał, że technologia i metody naukowe pomogą Indianom m.in. lepiej zarządzać zasobami. Choć Makushi mają dostęp do Internetu, telefony komórkowe i energię elektryczną z paneli słonecznych, to drony są dla nich czymś nowym. Cummings nie ukrywa, że zawsze zależało mu na wspólnym opracowaniu metody zbierania danych, która pozwoliłaby ochronić środki i zachować styl życia Indian.

Ostatecznie starszyzna wyraziła zgodę na zorganizowanie lotu drona raz w miesiącu i wysłanie danych Cummingsowi. Później przyszedł czas na trening. Naukowiec chciał mieć pewność, że Indianie wiedzą, jak dbać o statek i w razie potrzeby potrafią go rozłożyć i zmontować ponownie. Pokazaliśmy im wideo [instruktażowe] i położyliśmy na stole części, informując, że z tego składa się dron. W ciągu 8 godzin dostaliśmy 2 statki. W czasie, w którym oni złożyli 2 statki, ja potrafię zbudować jeden.

Wkrótce Cummings zabrał "rekrutów" na otwartą przestrzeń, by odbyć pierwszy lot. To był niesamowicie ekscytujący moment. Wszyscy przyszli, by to zobaczyć i nagrać.

Zdjęcia zaczęły przychodzić jesienią. Ich analizą zajmuje się doktorantka Yogita Karale. Widać na nich różne uprawy, w tym arbuzy, kukurydzę czy maniok jadalny. Szukamy zmian zachodzących w czasie. [...] Zmiany w tych rejonach są widoczne nawet w miesięcznej ramie czasowej.

Projekt sprawdził się tak dobrze, że Cummings chciałby zwiększyć jego zasięg. Warto dodać, że w Gujanie żyje ponad 100 społeczności Indian (stanowią one najszybciej rozrastającą się populację w tym kraju).


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...