Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kisspeptyna - hormon sprzyjający seksowi i miłości

Rekomendowane odpowiedzi

Hormon kisspeptyna wzmacnia aktywność mózgu związaną z miłością i seksem.

Kisspeptyna to hormon, który stymuluje uwalnianie gonadotropin (bierze udział w regulacji osi podwzgórze-przysadka-gonady).

W studium naukowców z Imperial College London wzięło udział 29 zdrowych, młodych heteroseksualnych mężczyzn. Robiono im zastrzyki z kisspeptyny albo placebo (badanie było podwójnie ślepe, ani naukowcy, ani ochotnicy nie wiedzieli więc, kto trafił do jakiej grupy).

W skanerze do rezonansu magnetycznego badanym pokazywano różne obrazy: w tym erotyczne i nieerotyczne (romantyczne) zdjęcia par, a także fotografie twarzy szczęśliwych, przestraszonych i neutralnych.

Okazało się, że po iniekcji z kisspeptyny podczas demonstracji erotycznych i romantycznych zdjęć par rejestrowano wzmożoną aktywność struktur zwykle aktywowanych przez pobudzenie seksualne i miłość. Na tej podstawie Brytyjczycy wnioskują, że kisspeptyna wzmacnia obwody behawioralne związane z miłością i seksem. Nic więc dziwnego, że naukowcy interesują się zastosowaniem hormonu u pacjentów z zaburzeniami psychoseksualnymi lub w terapii niepłodności.

Większość badań i metod leczenia niepłodności skupia się na biologicznych czynnikach utrudniających naturalne zapłodnienie. Choć, naturalnie, odgrywają one istotną rolę w rozmnażaniu, bardzo ważne są także mózg i przetwarzanie emocjonalne, a ich funkcję rozumiemy tylko częściowo - dodaje prof. Waljit Dhillo.

Brytyjczycy planują badania na większej grupie osób obojga płci. Nasze wstępne wyniki są bardzo ekscytujące i wskazują, że rola kisspeptyny polega na stymulowaniu pewnych emocji i reakcji, które prowadzą do seksu i rozmnażania [...]. Oprócz tego wydaje się, że hormon osłabia zły nastrój. Gdy bowiem ochotnicy widzieli zdjęcia o negatywnym wydźwięku, kisspeptyna nasilała aktywność w strukturach mózgu istotnych dla regulacji negatywnego nastroju (potwierdzały to kwestionariusze wypełniane po MRI). Koniec końców Brytyjczycy chcą więc zbadać możliwość jej zastosowania w terapii depresji.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Facetom się chce i bez tego. Nie skupili się na najważniejszym obiekcie, czyli Kobietach ;)

Kto ma żonę, ten wie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...