Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pałeczki ropy błękitnej podtrzymują stan zapalny

Recommended Posts

Będące typowym objawem mukowiscydozy przewlekłe zapalenie płuc powiązano z nową klasą enzymów bakteryjnych.

W USA mieszka ok. 30 tys. pacjentów z mukowiscydozą. Są też setki tysięcy osób z innymi przewlekłymi chorobami płuc. Gdy wskutek choroby pacjent jest już chronicznie zakażony pałeczką ropy błękitnej [Pseudomonas aeruginosa], obecne terapie antybiotykowe okazują się nieskuteczne i pozostaje niewiele opcji leczenia. Uszkodzenie płuc w wyniku przewlekłych zakażeń. P. aeruginosa, połączone z silną, ale nieskuteczną odpowiedzią zapalną, doprowadza do niewydolności oddechowej i konieczności przeszczepu - wyjaśnia dr Jennifer M. Bomberger z Uniwersytetu w Pittsburghu.

Zespół Bomberger i Dean Madden z Dartmouth College odkryli, że pałeczki ropy błękitnej utrzymują stan zapalny, uwalniając enzym Cif. Cif wpływa na zdolność organizmu do produkcji lipidowych mediatorów przeciwzapalnych (prowygaszających ostry stan zapalny).

Naukowcy potwierdzili ten mechanizm, analizując wydzieliny z płuc oraz dokumentację medyczną pacjentów z Children's Hospital of Pittsburgh of UPMC. U osób z wyższym poziomem Cif w wydzielinie występowała zmniejszona sygnalizacja przeciwzapalna i podwyższony poziom interleukiny 8 (IL-8), markera zapalnego. Wyższe poziomy Cif korelowały także z gorszą funkcją płuc.

Wcześniejsze badania na myszach wykazały, że w modelu zapalenia płuc sztuczne podwyższanie lipidowych mediatorów ogranicza odpowiedź zapalną i sprzyja wyeliminowaniu P. aeruginosa. Bomberger, Madden i koledzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis szukają jednak alternatywnej metody - chcą hamować aktywność Cif jeszcze przed wystąpieniem problemu.

Podstawą jest opracowanie takiego sposobu poradzenia sobie ze zdolnością pałeczek do wykorzystywania naturalnej odpowiedzi zapalnej organizmu, by nie wyeliminować samej reakcji. Stan zapalny pojawia się [bowiem] z jakiegoś powodu - by wyeliminować zakażenie. Musimy go tylko złagodzić w sytuacjach, gdy jest nieskuteczny lub niepotrzebny - podsumowuje Bomberger.


« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...