Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Enzym od witaminy A i testosteronu

Rekomendowane odpowiedzi

Enzym, który przekształca beta-karoten z diety w witaminę A, reguluje także poziom testosteronu i wzrost prostaty.

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois badali wpływ Bco1 na testosteron i testosteronowrażliwe tkanki, takie jak prostata. Porównywali myszy pozbawione działających kopii Bco1 (z allelami zerowymi, które nie tworzą żadnego transkryptu i białka, typu null) i gryzonie z grupy kontrolnej.

W organizmie Bco1 rozkłada beta-karoten na 2 cząsteczki witaminy A. Choć naukowcy podejrzewali, że enzym może brać udział także w innych procesach biologicznych, opisywane studium to jedna z pierwszych prób zbadania tego zagadnienia.

Wcześniejsze badania wykazały, że myszy pozbawione Bco1 nie potrafią rozłożyć beta-karotenu. Wiemy też, że u wielu ludzi występują warianty Bco1, które mogą wpływać na ich zdolność metabolizowania karotenoidów. Niewykluczone, że tak jak u myszy [...], wersje genu Bco1 będą wpływać na poziom testosteronu u mężczyzn - opowiada dr Joshua W. Smith.

Podczas eksperymentu obu grupom myszy podawano karmę pozbawioną beta-karotenu; występowały w niej jednak inne karotenoidy. Gryzoniom zapewniano witaminę A, by utrzymać jej prawidłowy poziom we krwi i w wątrobie.

Zgodnie z przewidywaniami naukowców, myszy pozbawione Bco1 miały niższe stężenie testosteronu we krwi. Okazało się także, że ich prostata była znacząco mniejsza.

Prostaty i kanaliki nasienne tych zwierząt (a więc struktury potrzebujące testosteronu do prawidłowego rozwoju i utrzymania) ważyły 20-30% mniej niż u innych myszy. W ich jądrach było też 44% mniej komórek śródmiąższowych Leydiga, a więc komórek przekształcających cholesterol w testosteron.

Akademicy odnotowali także, że gryzonie pozbawione Bco1 miały o 32% niższy poziom genu Hsd17b3. Do jego ekspresji dochodzi wyłącznie w komórkach Leydiga; odpowiada on za ostatni etap syntezy testosteronu.

Amerykanie przypominają, że u ludzi dziedziczne mutacje Hsd17b3 skutkują niedoborem testosteronu i feminizacją męskich genitaliów.

Analizując macierz 200 genów z prostaty myszy, naukowcy odkryli, że utrata Bco1 wpłynęła na 13 genów, w tym na 3 geny zaangażowane w namnażanie komórek, 1 gen regulujący wzrost tkanek zrębu i nabłonkowej, 2 związane z postępami cyklu komórkowego oraz 1 biorący udział w śmierci komórkowej - apoptozie.

Oprócz tego autorzy publikacji z American Journal of Physiology zauważyli, że u myszy pozbawionych Bco1 zaburzona była sygnalizacja androgenowa przez AR (receptory androgenowe). Sygnalizacja AR nie tylko reguluje ekspresję genów i ma krytyczne znaczenie dla rozwoju i działania prostaty, ale i inicjuje i kontroluje postępy raka prostaty.

Jak wyjaśnia prof. John W. Erdman Jr, zmniejszając namnażanie komórek i wzrost prostaty, utrata Bco1 wpływa na syntezę androgenów i ogranicza sygnalizację AR.

Wcześniejsze badania tego zespołu pokazały, że zmniejszenie poziomu testosteronu na drodze kastracji znacząco ogranicza ekspresję tych samych markerów wzrostu i proliferacji co w przypadku utraty Bco1.

Dane stanowią poparcie dla hipotezy, że pozbawienie testosteronu, czy to przez kastrację, czy przez utratę Bco1, oddziałuje na namnażanie komórek w mysiej prostacie. Obecne studium pokazuje, że choć podstawową funkcją Bco1 jest rozbijanie karotenoidów z diety, enzym wpływa również na zupełnie inne procesy biologiczne.


« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...